Ar pašvaldības iniciatīvu veido krāšņāku un ziedošāku Preiļu novadu

09.05.2016.

Iesākoties pavasara sezonas labiekārtošanas darbiem, Preiļu novada pašvaldība piedāvāja iedzīvotājiem bez maksas apzaļumot daudzdzīvokļu dzīvojamo māju un iestāžu ēku teritorijas. Pateicoties Preiļu novada domes priekšsēdētājas Marutas Plivdas idejai, pie vairākām ēkām izveidoti dažādu daudzgadīgo krūmu stādījumi.

Šonedēļ darbs noslēdzies, un, kad stādi ieaugs un sāks ziedēt, daudzas vietas priecēs garāmgājējus, māju iedzīvotājus un ciemiņus ar savu ziedošo rotu. Jaunus stādījumus ieguvušas vairākas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Liepu ielā 1, Liepu ielā 12 A, Andreja Upīša ielā 6, Liepu ielā 28,  Rēzeknes ielā 36 un 30, Brīvības ielā 3, Rēzeknes ielā 30 un Aglonas ielā 29. Zaļie un ziedošie daudzgadīgie krūmi iestādīti arī Aizkalnē pie politisko represēto piemiņas vietas, pie Pelēču un Salas pamatskolām, Preiļu novada Sociālā dienesta teritorijā, pie “Preiļu aptiekas” Raiņa bulvārī 5, Preiļu kooperatīvās sabiedrības teritorijā Brīvības ielā 2, Preiļos.

Daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rēzeknes ielā 36 biedrības valdes priekšsēdētāja Antoņina Kuzņecova pastāstīja, ka ir patiesā sajūsmā par šādu pašvaldības piedāvājumu. Pie mājas iestādīti 24 dažādi krūmi un kociņi – tūjas, klinšrozītes, fizokarpi un cita veida stādi. Viņa atzīst, ka pašvaldība izdarījusi ļoti labu darbu, jo iespēja bez maksas saņemt stādus un apzaļumot dzīvojamās mājas apkārtni esot laba ideja. Antoņina Kuzņecova gan bija gaidījusi lielāku mājas iedzīvotāju atsaucību, bet viņa ir pārliecināta, ka, redzot skaisto ainavu, kas veidosies ap māju, nākošgad aktivitāte būs lielāka.  

Pateicīgi par pašvaldības piedāvājumu ir arī dzīvojamās mājas Andreja Upīša ielā 6 iedzīvotāji. Svetlana Stabulniece, kuru kaimiņi nākotnē vēlas redzēt mājas vecākās amatā, pastāstīja, ka pie mājas viņi iestādījuši trīs tūjas, vienu ceriņu un divas Japānas spirejas. Mājas iemītnieki vienmēr ir rūpējušies par labiekārtošanas darbiem gan mājas iekštelpās, gan ārpusē, un arī nākošgad labprāt iesaistīsies šādā apzaļumošanas projektā, jo līdz šim zaļie augi tika gādāti par pašu savākto naudu.

Preiļu Kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētājs Antons Znotiņš atzina, ka pašvaldība ir pretimnākoša un rūpējas par pilsētas apzaļumošanu. Pie ēkas Brīvības ielā 2 ir iestādīti 60 zaļie stādi – tūjas un spirejas. Visus darbus paveica kooperatīvās sabiedrības darbinieki – paši uzraka zemi, iestādīja stādus un uzlika mulču.

SIA “Preiļu saimnieks” labiekārtošanas un apzaļumošanas daļas vadītāja Zenta Igolniece pastāstīja, ka gan iedzīvotāji, gan uzņēmuma darbinieki kopīgiem spēkiem ir izdarījuši labu darbu. Kopumā pilsēta kļūs zaļāka un  krāšņāka, jo iestādītas ir dažādu augu sugas – fizokarpi,  kadiķi, dažādu krāsu krāšņi ziedošās klinšrozītes, tūjas, Japānas spirejas, ceriņi un hortenzijas. Stādi iepirkti stādaudzētavā “Mežarasas”, kas ir vistuvākā, jo tur izaudzētie augi vislabāk piemēroti mūsu novada klimatiskajiem apstākļiem. Apstādījumos pilsētā un lauku teritorijās netiek izmantoti ārpus Latvijas audzētie stādi, jo tie neesot izturīgi. “Mežarasu” speciālisti parasti piedāvā stādus, kurus var kombinēt kopā, lai izveidotu acij tīkamu skatu katrā vietā. Ņemot vērā speciālistu ieteikumus, skices stādījumu veidošanai pie katras no ēkām izstrādāja Zenta Igolniece.

Pavasara apzaļumošanas darbos būtisks ir SIA “Preiļu saimnieks” speciālistu un darbinieku ieguldījums. Bieži, piemērojoties klimatiskajiem apstākļiem, darāmais jāpaveic ātri un tehnoloģiski pareizi, un tad ir svarīga darbu organizācija, ar ko teicami tiek galā Zenta Igolniece.

Stādu iegādei izmantoti 800 eiro, kas saziedoti novada apzaļumošanai pagājušajā vasarā 1. Starptautiskā leļļu festivāla laikā. Līdzfinansējumu stādu iegādes projektam piešķīra pašvaldība. Pilsētas un pagastu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotāji, uzņēmumi un iestādes varēja pieteikties daudzgadīgo stādu saņemšanai piegulošo teritoriju apzaļumošanai. Pašiem kopā ar saviem mājas kaimiņiem vai darba kolektīvu bija jāsagatavo vieta stādīšanai un jāiestāda. Stādi tika piedāvāti visiem, kuri izteica vēlmi padarīt zaļākas savas teritorijas, izņemot dažas mājas, kur pirms apzaļumošanas nepieciešams paveikt labiekārtošanas darbus. Tā ēkai Rancāna ielā 1 vispirms jānostiprina mājas pamati, savukārt Celtnieku ielas dzīvojamā masīvā notiks iekšpagalmu rekonstrukcijas darbi. Nākošajam apzaļumošanas periodam palikusi arī daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Saunas pagasta Prīkuļos.

Maruta Plivda pateicas ikvienam par padarīto, par idejām novada labiekārtošanā, jo tikai kopīgiem spēkiem var paveikt darbus, kas rada pievilcīgāku un patīkamāku vidi, kurā mēs dzīvojam.

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.