Preiļu Brīvās skolas bērni apmeklē LU Dabaszinātņu akadēmisko centru un Rīgas Zooloģisko dārzu

13.04.2016.

Kā radās zinātne? Ko darīja pirmie zinātnieki? Kā izskatās īstā laboratorijā? Ko mūsdienās dara zinātnieki? Ar šādiem un citādiem jautājumiem Preiļu Brīvās skolas sākumskolas un pirmsskolas saimītes devās ciemos uz Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmisko centru Rīgā.

Jaunā, stilīgā un moderni iekārtotā ēka mūs pārsteidza ne tikai ar savu lakonisko un ērto iekārtojumu, plašajām telpām un modernajām ierīcēm, bet vispirms ar sirsnīgo un cieņpilno attieksmi pret katru mazo, zinātkāro ciemiņu. Milzīgs paldies docentei Guntai Kalvānei! Gan tie, kuri jau šo to zināja par zinātni un pētīšanu, gan tie, kas vēl tikko sāk apzināti un metodiski pētīt pasauli, interesantā un aizraujošā nodarbībā par aizvēsturiskiem laikiem tika iepazīstināti ar tiem apstākļiem, kuri radīja zinātni.

Apstaigājot daudzas laboratorijas, kurās tiek pētīti ūdens, iežu, augsnes, gaisa paraugi, izmēģinot dažādas pētīšanas ierīces, ieskatoties īstā mikroskopā, uzdodot jautājumus zinātniekiem, apskatot miljoniem gadu senas zivs fosiliju, darbojoties praktiskajās nodarbībās ar ģeodēziskajiem urbumiem, Dabaszinātņu centra teritorijā bērni piedzīvoja patiesu interesi un aizrautību. Galvenais guvums šajā ciemošanās reizē bija sajūta, ka pētīt, izzināt un interesēties par lietām mums apkārt ir nepieciešami, noderīgi un ļoti interesanti. Atvadoties apsolījām paaugties un braukt atkal uz jau nopietnākām nodarbībām.

Un tad, protams, saldais ēdiens – Zooloģiskais dārzs. Vai zināt, ka žirafe patiesībā ir stirna? Šādi un vēl daudzi kuriozi, kas pārvērtušies nu jau ikdienas humorā, pavadīja mazos bērnus un skolotājus visu dienu. Bet vecākiem prieks par skolas uzdrīkstēšanos. Ir svarīgi uzticēties mazajiem, ka viņi pratīs uzvesties brīžos, kad tik ļoti gribas skriet, ka sekos līdzi savām mantām, ka, esot pat ļoti noguruši, nečīkstēs, nepīkstēs un neniķosies. Bet kā citādāk to iemācīties? Tikai darot.

Lai jums zinātkāri, gudri un laimīgi bērni!

Sanita Šuķe-Rasima
Preiļu Brīvās skolas sākumskolas skolotāja

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.