Latvijai BŪT zaļai!

22.03.2016.

Gatavojoties Lielajai Talkai, kas veltīta Latvijas simtgadei, tika izsludināts konkurss “Latvijai BŪT zaļai!”. Konkursa noslēguma pasākums Preiļos notika 22. martā, kurā piedalījāmies ar lielu interesi un aizrautību, guvām daudz izzinoša materiāla, pozitīvas emocijas. Tā bija laba mācību stunda par to, ko mēs katrs varam darīt, lai Latvija būtu sakoptāka, zaļāka, vēl skaistāka. Guvām jaunas idejas, priecājāmies par saviem panākumiem.  

Piedaloties šajā konkursā Salas pamatskola apkopoja paveikto  iepriekšējos gados tīras, sakoptas vides saglabāšanā. Tā kā esam ekoskola, vides sakopšanā ir darīts daudz katru gadu. Esam vākuši makulatūru, vecās baterijas, esam stādījuši daudz jaunus kociņus pie skolas — iestādītas priedītes pie katlu mājas, visus priecē 160 ceriņu rinda, sakuplojusi jaunā bērzu birzīte, kurai būs turpinājums. Stādīsim bērziņus un vilkābeles ar devīzi “Latvijas simtgadei —100 koki!” Ir atjaunots ābeļdārzs, esam piedalījušies akcijā “Ozolzeme-Latvija”. Lielu artavu vides izzināšanā ir devuši mazpulcēni, kuri ir izstrādājuši dažādus projektus saistībā ar vidi. Tika veikta stārķu ligzdu uzskaite, notiek regulāra saziņa ar ornitologu biedrību. Skolēni ir strādājuši pie projektiem, kuros ir pētīta skolas apstādījumu vēsture, koka nozīme cilvēka dzīvē, sadarbojamies ar skolas absolventu-amatnieku, kura kolekcijā ir ļoti daudz dažādu koku sugu karošu, esam iepazinušies ar lielāko un vecāko ozolu aleju, kurā aug gandrīz 100 ozoli. Katru gadu ziemā izgatavojam putnu barotavas, pavasaros uzliekam jaunus putnu būrīšus.

Iepriekšējā vasarā skolā tika organizēta nometne “Lillā pienene”, kurā piedalījās skolēni no piecām novada skolām. Nometnes dalībnieki guva daudz izzinoša par atkritumu šķirošanu, apmeklēja atkritumu šķirošanas poligonu Demenē, paviesojās pie ekozemnieka un bija daudz citu izglītojošu pasākumu.

Šogad, gatavojoties konkursa noslēguma pasākumam, veicām izglītojošo darbu skolēnu, viņu vecāku un citu iedzīvotāju vidū. Tika veidoti video par dažādām tēmām — mežu izciršana, pārstrāde, jauno koku stādīšana, drēbes maisiņu šūšana, to dāvināšana apkārtnes iedzīvotājiem ar aicinājumu nelietot plastmasas maisiņus. Vienā no video parādījām mūsu veikumu akcijā ”Nederīgo medikamentu, nolietoto termometru vākšana”. Savu veikumu atspoguļojām savā prezentācijā, kura noslēdzās ar jautru talkas dziesmu.

Konkursa ietvaros skolēni rakstīja savus jaunrades darbus par tēmu “Kā būtu, ja būtu…”. Tie bija dzejoļi, pasakas un citi radošie darbiņi. Bijām ļoti priecīgi un patīkami pārsteigti, ka mūsu skolas 7. klases skolnieces Agneses Skabes dzejolis tika atzīts par labāko, kurš tālāk tiks sūtīts uz Rīgu, lai kopā ar pārējiem materiāliem pārstāvētu Preiļu novadu valsts mēroga konkursā “Latvijai BŪT zaļai!”.

Nav aiz kalniem Lielā Talka, kurā arī mēs, kā katru gadu, piedalīsimies, sakopjot gan skolas apkārtni, gan palīdzot to izdarīt vientuļiem pensināriem. Esam apsekojuši arī mežus, grāvjus, kuros vēl ir ko atrast, kas būtu liekams talkas maisos. Bet lai paveiktu lielus darbus, jāsāk ar mazumiņu, jāsāk ar sevi un savu māju, savu pagalmu, jāsāk ar apziņas, attieksmes,  veidošanu.

Paldies SIA “Preiļu saimnieks” kolektīvam, īpaši Lielās Talkas koordinatorei Zentai Igolniecei, kuri organizēja šo noslēguma pasākumu, atzinīgi novērtēja mūsu darbu un vienmēr rūpējas par sakoptu vidi! Paldies Preiļu novada domes priekšsēdētājai Marutai Plivdai par atbalstu, uzmundrinājumu un ieinteresētību!

Lai veicas Preiļu novadam Rīgā Lielās Talkas konkursā!

Valentīna Liniņa, Preiļu novada Salas pamatskolas direktore

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.