Otrā izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” sākusi savu ceļu

19.03.2016.

19. martā Rīgas Svētā Pētera baznīcā tika atklāta otrā izstāde «Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā». Šogad balvai tika iesniegti vairāk nekā 130 mākslas darbi, kurus gleznojuši 73 autori. 18. martā žūrijas komisija atlasīja 62 autoru 82 darbus, kas apskatāmi izstādē.

Žūrijas komisiju vadīja pagājušā gada «Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā» ieguvējs – Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis. Žūrijas sastāvā darbojās mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja māksliniece Silvija Berezovska, mākslinieks Jānis Strupulis, mākslinieks Jānis Anmanis, mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks, Rīgas domi pārstāvēja Eiženija Aldermane, Preiļu novada pašvaldību – Maruta Plivda.  

Izstādes atklāšanas pasākumu ievadīja Sv. Pētera baznīcas direktora vietnieces Unas Jansones uzruna, kurā viņa atzina pagājušajā gadā iesāktās tradīcijas turpinājuma nozīmīgumu Latvijas mākslas dzīvē. Jāzepa Pīgožņa vārds un mākslinieka sirsnīgā attieksme pret Latviju ir atvērusi ceļu draudzībai un sadarbībai starp Rīgas un Preiļu pašvaldībām.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane savā uzrunā uzsvēra, ka mēs savas vērtības saglabāsim tad, ja pratīsim arī ģimenēs un izglītības iestādēs stāstīt par personībām, kuras ir iznesušas Latvijas vārdu pasaulē. Šobrīd ar Jāzepa Pīgožņa svētību ir uzbūvēts gaismas tilts starp viņa dzimto Preiļu pusi un Rīgu, kur mākslinieks pavadīja daudz laika un radīja vairākumu savu mākslas darbu. Eiženija Aldermane atzina, ka Preiļu novads un Rēzeknes novads ir Latgales kultūras sirds, kas ir devusi visizcilākos māksliniekus visdažādākajās mākslas nozarēs.

Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda pateicās Jāzepam Pīgoznim par viņa ieguldījumu un radīto sajūtu, jo 19. martā – Jāzepa vārda dienā –  mēs tiksimies vienmēr kopā kārtējās izstādes atklāšanā. Pateicības vārdi par uzticēšanos Preiļiem, par dāvināto materiālu un gleznu kolekciju Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam izskanēja arī Jāzepa Pīgožņa ģimenei – sievai Leontīnei un meitām – Ievai un Laurai.

Maruta Plivda pateicās trim Jāņiem  – Jānim Anmanim,  Jānim Strupulim un Jānim Streičam – par ierosinājumu saglabāt Jāzepa Pīgožņa piemiņu un nodibināt Jāzepa Pīgožņa balvu, Ingrīdai Burānei, Unai Jansonei un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja kolektīvam par sadarbību, visiem māksliniekiem par piedalīšanos konkursā un ieguldīto darbu Latvijas ainavas iemūžināšanā.

Ingrīda Burāne, uzrunājot pasākuma dalībniekus, pavēstīja, ka katrs mākslinieks, kura darbs ir izstādē, jau var uzskatīti sevi par uzvarētāju. Mākslas zinātniece atzina, ka ar šo izstādi organizatori ir gājuši dažus soļus tālāk, jo nedaudz tika mainīts konkursa nolikums. Šogad tiek piešķirtas trīs nominācijas, bet galvenās balvas laureāts tiks paziņots 17. septembrī Preiļos. Atšķirībā no pagājušā gada izstāde ir ceļojoša, un pirms tās atklāšanas Preiļos izstādi varēs skatīt arī Jēkabpilī.

Šogad ir izdots arī izstādes katalogs, ko veidoja māksliniece Agata Muze. Nākotnē tas noteikti kļūs par neatņemamu katras izstādes sastāvdaļu, jo ar to tiek dokumentēts šis svarīgais notikums Latvijas mākslas dzīvē. Un, ja draudzība starp Rīgas domi un Preiļu pašvaldību turpināsies, organizatori atradīs daudz un dažādas formas, kā kopt un veicināt Latvijas profesionālo mākslu, skaistuma izjūtu cilvēkos, uzticību mūsu valstij un zemei, un vēl daudzas citas lietas.

Preiļu novada pašvaldības simpātiju balvu Maruta Plivda pasniedza māksliniekam Uldim Zuteram par darbu “Langervaldē pavasaris”. Rīgas domes simpātiju balva tika piešķirta kinorežisoram, mākslinieka Jānim Streičam. Skatītāju simpātiju balvu – 2015 saņēma māksliniece Kristīne Kvitka.

Roberts Muzis nosauca galvenās balvas nominantus – Silvu Linerti, Vēsmu Ušpeli un Alisi Mediņu. Žūrijas speciālbalva tika pasniegta Ansim Butnoram.

Maruta Plivda un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja direktore Tekla Bekeša žūrijas komisijas pārstāvjiem, pasākuma organizatoriem un Jāzeps Pīgožņa ģimenes pārstāvjiem pasniedza latgaliskos pūpolu pušķīšus un Aglonas “Maizes muzeja” vadītājas Vijas Kudiņas cepto maizi. Pasākumu kuplināja Vārkavas novada folkloras kopa “Sudobri”, vadītāja Aija Smirnova.

Aicinām interesentus apskatīt izstādi Svētā Pētera baznīcā un tiksimies Preiļos 17. septembrī – Preiļu novada domes finansētās galvenās balvas pasniegšanas pasākumā!

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.