Preiļos bezmaksas pieņemšanas pie plaušu speciālista

30.03.2016.

Katru gadu 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena, kurai tiek veltītas dažādas aktivitātes. Arī Preiļos no 2016. gada 30. marta līdz 4. aprīlim noteiktos laikos notiks bezmaksas pieņemšanas pie Preiļu slimnīcas plaušu speciālista, ftiziopneimonologa Aleksandra Lioznova, lai veicinātu agrīnu tuberkulozes diagnostiku un novērstu tālāku citu cilvēku inficēšanu ar šo slimību.

Diemžēl sabiedrībā aizvien valda maldīgi priekšstati, ka tuberkuloze skar tikai sociāli maznodrošinātas personas, cilvēkus ar atkarībām, bezpajumtniekus, ilgstošus bezdarbniekus vai bijušos cietumniekus. Plaušu speciālists Aleksandrs Lioznovs stāsta, ka mūsdienās tuberkuloze skar ne tikai gados vecus cilvēkus, tiek konstatēti saslimšanas gadījumi jau 40 – 45 gadu vecumā un bērniem. Tomēr ārsts uzsver, ka slimība ir pilnīgi klīniski izārstējama, lai gan ārstēšanās periods ir ilgs, līdz pat sešiem mēnešiem. “Svarīgi, lai slimība tiktu diagnosticēta pēc iespējas agrīnā stadijā – tad ātrāk var izārstēties un arī neaplipināt citus cilvēkus,” norāda Lioznovs. Tuberkulozes diagnostika un ārstēšana, tai skaitā medikamenti, Latvijā tiek  apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem.

Uz pārbaudēm Preiļu poliklīnikas Prettuberkulozes kabinetā aicināti visi, kuri vēlas veikt tuberkulozes pārbaudi, un jo īpaši – visi, kuriem ir vērojama vismaz viena no sekojošajām pazīmēm: ir klepus ar vai bez krēpām vairāk kā 2 – 3 nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, ēstgribas zudums, nespēks un nogurums. Tuberkulozes saslimšanas simptomi var būt praktiski nemanāmi un tie sāk izpausties pakāpeniski. Saslimšanas riska grupā ir cilvēki, kuri:

1) ikdienā daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, kuri klepo,
2) kuri strādā fermās ar liellopiem,
3) ir vai ir bijuši saskarsmē ar tuberkulozes slimniekiem.

Pieņemšanas laiki plaušu tuberkulozes pārbaudei 2016. gadā SIA “Preiļu slimnīca” Prettuberkulozes kabinetā (poliklīnikas 1.stāvā, blakus aptiekai, atsevišķa ieeja no pagalma puses): 30. un 31.martā no plkst. 9.30 līdz 11.00, 1.aprīlī no plkst. 8.00 līdz 10.00, 4.aprīlī no plkst. 9.00 līdz 11.00. Pieņemšana minētajos laikos notiks rindas kārtībā. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Plaušu speciālists ir tiešās pieejamības speciālists, pie kura var vērsties arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma.

Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka tuberkuloze ir profilaktiski novēršama un ārstējama infekcijas slimība, ar kuru var inficēties gaisa – pilienu ceļā, proti, ieelpojot tuberkulozes nūjiņu, kas atrodas gaisā. Tuberkulozes nūjiņu gaisā izdala ar tuberkulozi slims cilvēks klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, dziedot, elpojot.

Lai mazinātu iespējas saslimt ar tuberkulozi, svarīgi ir stiprināt imunitāti, regulāri vēdināt telpas, ievērot veselīgu dzīvesveidu un nodrošināt pilnvērtīgu uzturu, sargāties no saaukstēšanās, klepojot vai šķaudot aizsegt muti un degunu. No saslimšanām ar smagām tuberkulozes formām pasargā vakcīna.

Kopš 2002. gada mūsu valstī ir pozitīva tendence – saslimstība ar tuberkulozi Latvijā turpina samazināties, tomēr reģistrēto tuberkulozes gadījumu ziņā mūsu valsts pērn ir  trešajā vietā Eiropā aiz Rumānijas un Lietuvas. 2015. gadā Latvijā reģistrēts 621 jauns tuberkulozes saslimšanas gadījums.

Infografika: Slimību profilakses un kontroles centrs

Informāciju sagatavoja:
Anna Briška, SIA “Preiļu slimnīca” Sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.