Meteņdienas lustes Saunas pagastā

16.02.2016.

Februāri, tu jau atkal steidzies projām. Es zinu, ka tev šogad ir tikai 29 dienas, es zinu, ka tu esi niķīgs, pat ļoti niķīgs. Tev patīk jokot, tev patīk pasmieties par mums visiem, tev patīk teātris. Tu proti labi tēlot savas lomas, un tas nekas, ka tās ir tik ļoti dažādas. Kādu dienu tu notēlo ziemu, citu atkal pavasari.

Kaut arī ziemas saldēšanas laiks nav beidzies, kad īsās ziemas dienas sāk stiepties garākas, kad laiks sāk griezties uz pavasara pusi, pēc senču tradīcijām starp Ziemassvētkiem un Lieldienām tiek svinēts Metenis. Tas ir laiks, kas liecina par ziemas beigām un pavasara tuvošanos. Senāk latviešiem Jaunais gads sākās tieši Meteņos, tā arī šo svētku pamatā ir rūpes par jaunā gada auglību un labklājību.  

Visus, kuri noguruši no ziemas un jūt vajadzību sevī atmodināt gara spēku, atrast Laimes pogu, izkustēties svaigā gaisā, aizvadīt visu veco un atvērt sirdis jaunām cerībām, 9. februārī Saunas tautas nams aicināja uz Meteņdienas lustēm. Pasākumu apmeklēja Priekuļu pamatskolas skolēni un aktīvākie pagasta iedzīvotāji. Klātesošie tika iepazīstināti ar Meteņdienas tradīcijām un izdarībām, tad visi kopīgi iekurinājām ugunskuru, kas šogad bija „īpašs” — dedzinājām no salmiem veidotu skulptūru. Mūsu skulptūra tika veidota ar domu sadedzināt visas sliktās domas, sliktos paradumus, visas slimības un neveiksmes, īpaši domājot par saviem tuviem un mīļiem cilvēkiem, un lai mūsu pagastā ienāk godprātīgs darbs, lai viss padotos, bet, kas bija slikts un tik labi neveicās, lai sadeg!  

Sagaidot pavasari ar tīrām un skaidrām sajūtām, klātesošie izklaidējās dziedot dziesmas, minot mīklas, atceroties ticējumus, ejot rotaļās. Agrāk šajā dienā pēdējo reizi tika iets čigānos, sanākušie Meteņbērni to izspēlēja jautrā rotaļā, pārģērbjoties dažādās maskās — tas nodrošināja svētību visam gadam.  

Baudījām Meteņdienas mielastu — pankūkas ar karstu tēju, ko bija sarūpējušas pagasta čaklās saimnieces. Pasākuma noslēgumā ikvienam Meteņbērnam bija iespēja no Meteņtēva Laimes akas „izsmelt” arī kādu Laimes pogu — veiksmei.

Tā Saunas ļaudis atvadījās no ziemas!

Lai nu kā, bet mēs tomēr esam bagāti. Mums ir viss — aktīvi bērni, prieks un kopā sanākšanas brīži, kuri dzīvi dara krāsainu un piepildītu.

Ar atturību aizvadīsim Gavēni, gaidot lielo atmodas laiku — Lieldienas! 

Irēna Kuzņecova,
Saunas TN vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 16.02.2016.