Preiļos aizvadīti 1991. gada barikāžu atceres pasākumi

20.01.2016.

1991. gada barikāžu atceres 25. gadadienu preilieši aizvadīja Preiļu novada domes un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja sadarbībā ar Preiļu 1. pamatskolu organizētā barikāžu atceres pasākumā “Mans barikāžu gads”. Pasākumā piedalījās Preiļu novada domes vadība, novada izglītības iestāžu pedagogi un skolēni, kā arī barikāžu dalībnieki un citi interesenti.

Pieminot barikāžu laiku un Latvijas neatkarības aizstāvjus, atceres pasākums aizsākās ar barikāžu atmiņu ugunskura iedegšanu Preiļu 1. pamatskolas pagalmā, ko aizdegt tika uzticēts preiliešiem, kas 25 gadu garumā nes sevī barikāžu laika atmiņas. Pasākuma turpinājumā Preiļu 1. pamatskolas svinību zālē tika demonstrēts dokumentāls barikāžu video, pēc kura noskatīšanās sekoja Preiļu 1. pamatskolas dejotāju sagatavotie priekšnesumi.

Barikāžu atceres pasākums skolu jaunatnei, kas šos laikus nemaz nav piedzīvojuši, Preiļos norisinās jau vairākus gadus ar mērķi stāstīt jauniešiem par barikādēm un atgādināt par Latvijai nozīmīgiem vēstures faktiem, tāpēc šogad pasākumā Preiļu 1. pamatskolas, Preiļu Valsts ģimnāzijas, Preiļu 2. vidusskolas, Pelēču un Salas pamatskolu audzēkņiem bija jāprezentē pārējiem savus sagatavotos barikāžu dzimtas stāstus. Skolas bija nopietni gatavojušās vēstures stundas pasākumam, atstāstot tā laika noskaņas un cilvēku likteņus, klātesošos aizkustinot ar ģimeņu atmiņu stāstiem un dažādu tautību un vecumu cilvēku morālo un praktisko atbalstu brīvības idejai. Izglītojot jaunatni par piedzīvotajiem pagātnes notikumiem un emocijām, aizstāvot savas valsts godu un alkas pēc brīvības, savos atmiņu stāstos dalījās arī Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda un izpilddirektors Vladimirs Ivanovs. Pašvaldības vadītāja aicināja jauniešus būt saliedētiem, patriotiskiem, turēt godā Latviju un cienīt mūsu tautiešu varonību.

Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs sarīkojumā prezentēja pirmā OMON upura 1991. gada barikādēs, novadnieka Roberta Mūrnieka dzimtas stāstu un turpinājumā Preiļu 1. pamatskolas muzejā aicināja uz izstādes veltītas Roberta Mūrnieka piemiņai atklāšanu. Atceres pasākuma izskaņā pasākuma dalībnieki tika cienāti ar skolas pavāru sagatavoto tradicionālo barikāžu putru.

Preiļos 1991. gada barikāžu atceres pasākumi noslēdzās Preiļu kultūras namā, kur iedzīvotājiem bija piedāvāta iespēja bezmaksas kinoseansā noskatīties Andreja Verhoutinska režisēto dokumentālo filmu “Īvāns”, kurā atspoguļots stāsts par vienu no spilgtākajiem Latvijas Jauno laiku vēstures līderiem – Daini Īvānu.

Jolanta Upeniece,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 20.01.2016.