Preiļu Robotikas pulciņa komanda veiksmīgi piedalās lielākajās ziemeļeiropas robotikas sacensībās Robotex 2015

04.12.2015.

Agrā 4. decembra rītā, kad citi vēl nebija devušies gulēt, Aiga Rumpe (2.B), Ausma Dzerkale (2.D), Matīss Dambītis (2.D), Matīss Buks (Preiļu 1. pamatskola) un skolotājs Juris Erts devās uz Rīgu, lai tur pievienotos citiem Latvijas robotikas aktīvistiem un kopā dotos uz Igaunijas galvaspilsētu Tallinu. Komandas konsultanti Armands Upenieks un Linards Šmeiksts mūs jau sagaidīja Rīgā. 

Tallinā no 4. – 6. decembrim norisinājās robotikas sacensības `Robotex 2015`. Sacensību misija ir paaugstināt bērnu un jauniešu interesi par zinātni un iedrošināt viņus studēt inženierzinātnes, kā arī attīstīt robotikas tehnoloģijas, veidot sadarbību starp cilvēkiem un kopānijām, kuras šajā sadarbībā ir ieinteresētas. 

Kopumā sacensībās piedalījās 1418 dalībnieki ar 650 robotiem no dažādām Eiropas valstīm, startējot 17 dažādās sacensību disciplīnās. Tieši sumo robotu sacensības notika 5 dažādās disciplīnās: iRobot sumo, LEGO sumo, Micro sumo (5x5cm), Mini sumo (500g, 10x10cm) un Mega sumo (3kg, 20x20cm). 

Mūsu novada komanda sacensībās piedalījās Mini sumo disciplīnā, kur savus spēkus pārbaudīja Matīss Dambītis (2.D), absolventi Linards Šmeiksts un Armands Upenieks (RTU studenti, robotikas pulciņa konsultanti). Visi trīs mūsu komandas dalībnieki šāda mēroga debijas sacensībās startēja pietiekami veiksmīgi, pie tam Armands izcīnīja vietu pusfinālā, garantējot vismaz 12. vietu vairāk kā 70 pieteikto dalībnieku konkurencē (precīzais dalībnieku skaits un rezultāti iespējams būs publicēti vēlāk). Arī Matīsa un Linarda rezultāts bija labs, jo tikai nedaudz pietrūka lai izvirzītos uz finālsacensībām.

Paralēli sacensībām hallē varēja aplūkot dažādas jaunākās tehnoloģijas, no kurām dažas pieejamas arī mūsu skolā (piem. 3D printeris). Plaši bija pārstāvēta Tallinas Tehniskā universitāte un Tartu Universitāte, kur visiem interesentiem demonstrēja fizikas un ķīmijas eksperimentus un arī skolēnu projektu maketus. 2 stendos varēja aplūkot dronus – lidojošus robotus, kādus izmanto arī Holivudā un kuru cena pārsniedz 100 tūkstošus eiro. Kompāniju stendos sevi varēja aplūkot siltumkamerā un uzzināt vairāk par IT tehnoloģijām un to attīstību Igaunijā. 

Kad mini sumo disciplīnā balvas bija sadalītas un uztraukums pagaisis mēs jutām līdzi citu Latvijas komandu dalībniekiem, t.sk. no Ventspils, Valmieras, RTU robotikas kluba, Rīgas Robotu skolas, Ogres tehnikuma, u.c. 

Liels bija pārsteigums sacensībās satikt PVĢ 2006. gada absolventu Māri Beču, kurš sacensībās piedalījās ar 3kg Mega sumo robotu un dubults prieks bija par to, ka Māra robots uzvarēja šajā disciplīnā izcīnot 1. vietu!!! Arī mēs sajutāmies lepni par mūsu absolventa panākumu! Sarunā ar Māri plānojām kādu dienu organizēt tikšanos ģimnāzijā ar mūsu jaunajiem robotu konstruktoriem un programmētājiem, lai viņš padalītos ar savu pieredzi, kuras Mārim netrūkst – sarunā bija jaušamas pamatīgas zināšanas šajā jomā. 2015. gada aprīlī Māris izcīnīja arī Mega sumo čempiona titulu sacensībās `Robot chalenge` Austrijā. 

Brauciena laikā ieguvām ne tikai lielu pieredzi, bet arī daudz draugus no citiem robotikas pulciņiem un pēc divām piesātinātām dienām devāmies mājās iespaidu un emociju pilni.

Paldies par tehnisko atbalstu un palīdzību RTU Robotikas klubam, īpaši Kārlim Berkoldam un Eināram Deksnim, biedrībai Letera par nodrošināto transportu no Rīgas uz Tallinu un finansiālo atbalstu mūsu robotikas pulciņa darbam dāvinot 2 sumo robotus, Venstpils jaunrades nama radioelektronikas laboratorijas skolotājam Viktoram Bagienskim par brauciena organizēšanu un protams Preiļu novada domei par finansiālo atbalstu pulciņa darba nodrošināšanai. 

Preiļu Robotikas pulciņš darbojas Preiļu Valsts ģimnāzijā no 2015. gada februāra, sadarbībā ar Preiļu bērnu un jauniešu centru un novada domes IT centru.

Saistoši raksti par šo tēmu:
Latviešu robotikas entuziasti (starp labākajiem arī Māris) izcīna ceļazīmi uz sacensībām Japānā – intervija ar Māri 15.04.2015. 
RTU Robotikas klubs žurnālā `Ilustrētā zinātne`. 
Raksts par 2014. gada Latvijas dalībnieku uzvaru pasaules Sumo Robotu čempionātā Japānā. 
Latvijas radio 5 (pieci.lv) radioieraksts par robotiku un robotiem – intervija ar Eināru Deksni un Vitoldu Bīriņu no Robotu skolas 

Ausma Dzerkale (2.D), sacensību dalībniece, Juris Erts, programmēšanas skolotājs 

Pēdējās izmaiņas: 04.12.2015.