Kalējs plēšas

21.12.2015.

Kalēja amats ir viens no senākajiem. Tas ir spēka, vīrišķības un veiklības apliecinājums. Bez kalēja darinātajiem izstrādājumiem neiztiek neviens. Katrā zemnieka, amatnieka, zvejnieka un pilsētnieka sētā būs atrodami kalēja darinājumi, kuros ir ielikta mīlestība, veiksme un romantisms. Tāpat kā nav vienādu cilvēku, tāpat arī neatradīsim pilnīgi identiskus kalēja darinājumus. Katram ir savs rokraksts un sava meistarība.

Bet vai mēs varam nosaukt kalēja darba rīkus? Kalēja darbarīki ir:  dažādi āmuri, kalti, cirtņi, ogļu lāpstiņas, lakta  un, protams, plēšas.

PVLMM muzeja krājumā kopš 2002.gada glabājas kalēja plēšas. Latgaliski tās tiek sauktas arī  par duntavys jeb maiss, kas paredzētas gaisa daudzuma regulēšanai un pievadīšanai ēzē. Tās izgatavotas apmēram 20.gs.vidū. Muzejā plēšas nonāca jau bojātas. Tām bija izgrieztas ādas sloksnes. Domājot par 2016.gadā plānoto izstādi “Kalējs kala, smēde dedza …” , muzejs pieteicās Valsts kultūrkapitāla fonda  projektu konkursā “Kalēja plēšu restaurācija”.

Pateicoties VKKF finansiālajam atbalstam plēšas tika restaurētas. Projekta ietvaros notika sadarbība ar Irēnu Baufali, z.s. “Apkalnmājs”, Verēnu pagasts, Adamovas s., Rēzeknes novads, kas piegādāja atbilstošu ādu plēšu restaurācijas vajadzībām. Koka restaurācijas darbus un ādas piestiprināšanu veica Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas Koka izstrādājumu dizaina un restaurācijas izglītības nodaļas audzēkņi pasniedzēja Andra Anspoka vadībā.  

Muzejs ir papildinājis savu krājumu ar vēl vienu restaurētu priekšmetu, ko varēs apskatīt 2016. gada pavasarī izstādē “Kalējs kala, smēde dedza …”.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.