Tikai līdz 6. novembrim Preiļu novada bērnu un jauniešu centrā „NOBURTIRITMI 2”

04.11.2015.

Spalvas meistars Sebs Lesters ir teicis: “Kaligrāfija ir mūzika acīm”. Patiešām, rakstīšanas mākslai ir daudz kopīga ar mūziku – tāpat kā skaņdarbs, arī kaligrāfisks raksts ir ritmisks, dinamisks, tā pamatā ir kompozīcija, kas iezīmē katra autora unikālo rokrakstu. Kaligrāfija ir arī izkopta žesta fiksācija, kas savukārt dara kaligrāfiju radniecīgu dejai. Izstādes nosaukums “NOBURTIRITMI 2” mudina skatītāju neaprobežoties ar vizuāli mākslinieciskā tēla iepazīšanu, bet meklēt apskatāmajā darbā iezīmes arī no iepriekšminētajām mākslas jomām.

Šī ir jau otrā mūsdienu kaligrāfijas izstāde, kuru rīko Latvijas Kaligrāfu biedrība sadarbībā ar Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolu. “NOBURTIRITMI 2” no pagājušajā gadā veidotās izstādes pirmās daļas atšķiras ar to, ka šoreiz līdzās mākslinieciski eksperimentāliem darbiem aptverti arī lietišķās kaligrāfijas paraugi: kartītes, graciozas monogrammas, etiķetes, dekoratīvas teksta lapas interjera papildināšanai un citi amata cienītājus interesējoši meistardarbi.

Lai gan lasāmība ir svarīga lietišķās kaligrāfijas darbos, savā veidā turpinot daudzu agrāko gadsimtu tradīcijas, mūsdienu mākslinieciskajā kaligrāfijā tās nozīme ir pakārtota vizuālajai pievilcībai, un burtus nereti aizstāj ar tiem līdzīgām zīmēm. Mūsdienu kaligrāfijā galvenais ir mākslinieciskais tēls, ekspresija, noskaņa.

Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolas audzēkņu darbi ir tapuši kā mācību uzdevumi skolā un ir pieskaitāmi modernās kaligrāfijas veikumiem. Jauno mākslinieku galvenais mērķis ir meklēt burtu kā mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu lietojuma iespējas, un darbu vēstījums ir autoru pašizpausme.

Kaligrāfu biedrības biedru darbos vairāk tiek akcentēta raksta kvalitāte un jauni tehnisko iespēju meklējumi. Daļā darbu vizuāli interpretēti jau esoši teksti – frāzes un citāti -, citos darbos autors rada pats savu tekstu, piemeklējot tam atbilstošāko izpausmes formu. Eksperimentu gaitā izmēģināto dažādo rakstīšanas piederumu izmantojums, kas mijiedarbojas ar atšķirīgām virsmām un oriģināliem materiāliem, lauž skatītāja iespējamos stereotipus par kaligrāfijas iespējām.

Izstādē apskatāmie Latvijas Kaligrāfu biedrības īslaicīgie projekti, piemēram, rakstīšana smiltīs vai uz cilvēka ķermeņa, tiek eksponēti fotofiksācijās. Skatāmi darbi gan no biedru mācību nodarbībām, gan biedrības ikmēneša konkursiem, gan autoru patstāvīgie radošie eksperimenti.

Izstādē “NOBURTIRITMI 2” kopumā skatāmi Latvijas Kaligrāfu biedrības 12 biedru 87 darbi un 102 darbi, Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolas 15 audzēkņu 15 darbi.

Latvijas Kaligrāfu biedrība ir dibināta 2013. gadā. Tās mērķis ir veicināt kaligrāfijas attīstību un popularizēšanu Latvijā. Biedrības kaligrāfi apgūst mūsdienu kaligrāfijas jaunākās tendences un glabā jau izkoptās tradīcijas. Biedrība rīko izstādes, demonstrē rakstīšanas mākslu sabiedriskos pasākumos, biedri vada kaligrāfijas nodarbības interesentiem, izpilda pasūtījuma darbus, kā arī piedalās dažādās rakstīšanas aktivitātēs.

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.