Senioru svētki un ikdienas aktivitātes pansionātā “Preiļi”

16.10.2015.

Mēs nevaram noteikt ne laiku, nedz vietu,
Saulei kur tecēt, mēnesim skriet,
Un tas jau nav vajadzīgs, ja varam
Viens otram pasaulē garām nepaiet! 

Mūsu visu likteņa pagriezieni ir tik dažādi, ka nevaram pat dažreiz iedomāties, kas mūs priekšā gaida. Bet ir ļoti labi, ka vietējā pašvaldība, tās vadošie darbinieki saprot un atbalsta arī šādu dzīves situāciju – mūsu novada cilvēkus, kuriem cienījamā vecuma un/vai iegūtās invaliditātes dēļ  radušos apstākļos ir jāsniedz reāla sociālā palīdzība, tai skaitā arī jānodrošina ar cilvēka cienīgiem dzīvošanai piemērotiem apstākļiem, kas mūsu novadā ir pansionātā “Preiļi”, kas darbojas jau 5 gadus.

Preiļu novada pašvaldības pansionātā “Preiļi” šobrīd dzīvo 24 iemītnieki. Viņi ir mūsu pašu novada iedzīvotāji, katrs ar savu bagāto pieredzi, katrs ar savu izpratni par dzīvi kopumā. Pie mums viņi noķuvuši dažādu apstākļu dēļ: gan slimību, gan pienākušā cienījamā vecuma un ierobežotajām funkcionālajām spējām. Mūsu iemītnieki ir dažādu vecumu – gados ļoti bagāti un sīksti, kā piemēram vecākā mūsu iemītniece T.Z.Pastare, kurai jau rit 97. gads, V.Francānei rit 92. gads un E.Ļuļakai – 91 gads. Septiņi pansionāta iemītnieki ir vecumā virs  80 gadiem, 11 iemītniekiem ir virs 70 gadiem, un trīs no tiem ir gados jaunāki – invalīdi.

Visi mūsu iemītnieki ikdienā ir aprūpēti, paēdināti, sakopti, viņu pamatvajadzības tiek nodrošinātas, jo nemaz tik daudz sirmgalvim vai arī gados jaunākam, bet invalīdam, nav nepieciešams. Viņu lielākā labsajūta, arī laimes izjūta, ir citu blakus esošo cilvēku siltums, roka, kas uzlikta viņu rokai, katru dienu vai pat vairākas reizes dienā un jautājums “Kā jūtaties šodien?”. Ikdienā ir ļoti patīkamas vienkāršas kopīgas “papļāpāšanas”, kad kāds uzklausa  un novērtē sirmgalvju fantastisko dzīves pieredzi, kāda priekšā palasīta grāmata vai žurnāls, un dažādas citas lietas, kas no apkārtējiem neprasa nemaz tik daudz, bat tā sasilda! Dzīve nav lutinājusi nevienu, bet, neskatoties uz visām dzīves likstām, mūsu pansionāta iemītnieki ir ļoti sirsnīgi un labsirdīgi – piedāvā cienāties no viņu zupas šķīvja, kāda vecmāmiņa iesaka arī kādu “vīru” labāk izvēlēties, un vienkārši vēlas sasildīt arī otra rokas. Mūsu iemītniekiem ikdienā ļoti patīk pavadīt laiku kopā: atpūtas telpā pie televizora skatoties interesantākās pārraides, sevišķi koncertus, kur viņi arī dzied kādu kopīgu dziesmu vai arī pavadīt laiku ārā – sarunājoties, pajokot vai arī pat “uzraujot kādu jautru meldiņu”. Pansionāta ikdienas svarīga sastāvdaļa ir savstarpēja jokošanās, ko labi saprot gan darbinieki, gan paši iemītnieki. Sevišķi labi tas noder, lai novērstu kādu iekšēju saspringumu, pat arī daļēji sāpes, kas nereti nomoka kādu no sirmgalvjiem.  

Pansionāta darbinieces ar savu sirds siltumu un sapratni ikvienā darba solī nepaiet garām nevienam iemītniekam, bet sniedz savu atbalstu un rūpējas par katru.

Pansionāta iemītniekiem tiek nodrošinātas dažādas aktivitātes: vienkāršas pastaigas ārā, gan arī iesaitīšanās mūsu kopīgās puķu dobes kopšanā, laistīšanā, kur jau no vasaras sākuma tika iestādīti, auga un ziedēja dažādi kupli un koši ziedi. Daži iemītnieki piedalās arī kapu kopiņu uzkopšanā Preiļu kapos un Vārkavas kapos.

18. septembrī bijām kopīgi izbraukuši ekskursijā uz Aizkalnes pagastu – uz Raiņa muzeju, noklausījāmies gides Intas stāstījumu par dzejnieka dzīves gājumu, apskatījām Latgales keramikas ekspozīciju un izstādi “Cetri stūri – Latgales amatu pamati”, kā arī unikālo restaurēto podiņu krāsni. Vēlāk ciemojāmies pie aizkalnieša daiļamatnieka Staņislava Geidas viņa “Sapņu namiņā”.   

Vasarā pie mums tika atremontēta, atsvaidzināta klientu atpūtas telpa pansionātā, kur bieži notiek dažādi kultūras pasākumi: koncerti, ciemiņu viesošanās, labdarības pasākumi.

29. septembrī pie mums viesojās pārstāvji no Preiļu novada Aizkalnes pagasta ar rudens veltēm: āboliem, bumbieriem, burkāniem, dažādiem sālījumiem un marinādēm Viduslatgales pārnovadu fonda projekta “Pavasara diena gadu baro” ietvaros, par ko mūsu iemītnieki ļoti priecājās. Esam pateicīgi cilvēkiem, kuri iedomājas par mums un sniedz pansionātam savus dāvinājumus. Pateicamies M.Kokinai par dāvinātajiem skaistajiem milzīgajiem telpu ziediem -pelargoniju, līdakas asti, ogu un ābolu dāvinājumiem, M.Ivbulei par milzīgo – 60 kg izaudzēto ķirbi, kas nodots virtuvē, lai gatavotu garšīgus mielastus, kā arī L.Livdānei, L.Boltā par uzdāvinātajiem mājas siera rituļiem.  Pateicība arī jāizsaka pansionāta kolektīvam, atsaucīgajām darbiniecēm, kuras ikdienā, uz darbu ejot, neaizmirst arī par saviem “večukiem”un ierodas ar dažādu ogu, bumbieru, ābolu un dārzeņu groziem, kā arī ziedu klēpjiem telpu izdaiļošanai un mūsu pansionāta vides sakārtošanai.

Oktobra mēnesis iesākās ar Starptautisko veco ļaužu dienu, kas katru gadu tiek atzīmēta 1. oktobrī. Pansionātā ”Preiļi” šo dienu pavadījām svinīgā un sirnīgā noskaņojumā, jo pie mums ciemojās māksliniece no Vārkavas novada – Džeina Gavare. Džeina uzstājās ar savām sakomponētajām latgaliešu sirnīguma un dzīves sīkstuma caurstrāvotajām dziesmām, kuras skanēja Annas Briškas ģitāras spēles pavadījumā. Nobeigumā Džeina uzdāvināja pansionātam CD diskā savu dziesmu krājumu “CYLVĀKAM”, par ko sakām sirnīgu paldies abām meitenēm.

Senioru dienas svētku turpinājumu pansionāta iemītnieki izbaudīja arī izbraukuma pasākumā Preiļu novada kultūras namā 3. oktobrī, kur kopā bija sanākuši Preiļu novada cienījamie seniori, lai viens otru satiktu, godinātu aktīvākos un kopā baudītu patīkamu koncertu – bērnu dziesmu, deju un muzikālo sniegumu, kā arī uzjautrinātos, skatoties jokaino Feimaņu mākslinieku teātra izrādi “Sīvysmuotis lobuo sirds”. Patīkami bija redzēt mūsu pansionāta iemītnieku smaidīgās, un laimīgās sejas, jo ikdienā kādam no viņiem ir arī skumīgi, ka neatnāk kāds ciemiņš vai radiņš apciemot, bet šie seniori ir garā stipri, dzīves norūdīti un tāpēc neļaujas nokārt galvas, bet visādi uzmundrina viens otru.

Protams, pansionātā “Preiļi” ir nepieciešami dažādi sadzīvei svarīgi uzlabojumi, kā arī  sava veida attīstība perspektīvā, bet tas viss ir izdarāms un paveicams. Ar mūsu visu kopīgiem centieniem un rūpēm pansionāts “Preiļi” ir un būs tā vieta, kur dzīves likstām nomāktiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama sociālās aprūpes palīdzība, viemēr durvis būs vaļā. 

Preiļu novada pašvaldības pansionāta “Preiļi”
kolektīva vārdā – vadītāja Inga Vilcāne

Pēdējās izmaiņas: 16.10.2015.