Notika velobrauciens “Iepazīsti savu novadu!”

03.10.2015.

3. oktobra rīta pusē, kad daudzie preilēnieši “ķemmēja” rudens tirdziņu, iepretī Preiļu Kultūras namam pulcējās 35 velodraugi ne tikai no Preiļiem, bet arī kādreizējie preilēnieši, kuri ciemojoties pie vecākiem bija padzirdējuši par pasākumu. Bija ieradies pa kādam aglonietim, kā arī LiVelo/BTA valdes priekšsēdētājs – līvānietis Dainis Skrūzmanis, kurš zem kluba karoga sapulcinājis daudzos velodraugus no Aglonas, Preiļiem, Jēkabpils kā arī vēl daudzām citām vietām uz sevis uzņemoties milzīgo organizatorisko darbu. Visus pārsteidza arī Preiļos pazīstamā Romāna Sauša (82 gadi) klātbūtne, kurš šurp 45 km no Vaboles mēroja uz velosipēda, lai kopā ar mums izbrauktu uz 50 km plānoto maršrutu un tāpat aizceļotu atkal mājup, kopā savācot ap 150 km.

Atzīmējušies un saņēmuši paredzēto atribūtiku, varējām doties ceļā uz pirmo apskates objektu – Aizkalnes pareizticīgo baznīcu, uz kuru pa ceļam mūs paspēja “pārķert” vēl Latgales reģionālā televīzija. No Zojas Matvejevas kundzes stāstījuma uzzinājām gan par baznīcas vēsturi, gan pareizticīgo parašām – ja tā var teikt.

Izbraucot mazu līkumiņu, jau bijām ciemos pie kokapstrādes entuziasta Staņislava Geidas. Sirmais kungs iepazīstināja ar Sapņu namiņā sakrātajiem savu roku darbiem. 

Pa ceļam pie pašmāju vīna darinātājas Irēnas Koledas apskatījām Rumēlijas priedi, kā par suvenīru paķerot kādu čiekuru. Un nu mūs sagaidīja laipnā un čaklā saimniece, kura izrādīja savu saimniecību, papildinot visu ar interesantiem un izsmeļošiem stāstiem. Neiztrūka arī vīna degustācija! Atvadījušies no  Irēnas kundzes pēc dažiem mirkļiem bijām pie kādreizējās Ārdavas pamatskolas, kur redzējām, ko dara laika zobs ar celtni bez saimnieka. Izrādījās, ka mūsu līdzbraucēja Mārtiņa tētis šeit bērniem mācījis fizkultūru.

Visi turējās braši! Sekoja garāks pārbrauciens līdz Eikša ezeram, kur Sanda Šķēpa vasarnīcā varējām iebaudīt viņa saimes mājas pagalmā uz ugunskura gatavotu soļanku. Tagad būtu varējis arī nosnausties, bet bija jāpošas mājupceļam. Atvadījāmies no Sauša kunga, kurš mājupceļu bija iecerējis mērot pa citu maršrutu.

Iegriezāmies Kastīrē, kur apskatījām ģenerāļa J.Baško piemiņas vietu un māju, kā arī piebraucām pie Kastīres dižozola, kurš ir diezgan bēdīgā stāvoklī. Lai negrieztos atpakaļ un neriskētu ar braukšanu pa asfaltu, izvēlējāmies ceļot caur Geļenovas parku, Kategradi pa veco Preiļi – Aglona ceļu. Ne visiem tas izraisīja sajūsmu, bet palīdzēja kolektīva gars. Varēja redzēt, ka ne visiem ir viegli, bet braucēji turējās braši. Saprotams, ka reti uzkāpjot uz velosipēda, pēdējo 10 km kāpumi un nobraucieni bija kārtīga savas fiziskās kondīcijas un rakstura pārbaude.

Pēc nepilnu septiņu stundu prombūšanas atkal bijām Preiļos – aiz muguras palika 60 nobrauktie kilometri. Lai piedod man tie, kuriem sagādāju smagu pārbaudījumu, bet, kad grūtības aizmirsīsies, paliks atmiņā laiks, kas pavadīts jauku cilvēku lokā. Vismaz man noteikti! Paldies visiem, kas bija kopā!

Leonīds Valdonis,
sporta pasākumu organizators

Pēdējās izmaiņas: 03.10.2015.