Jāzepam Pīgoznim veltītā plenēra dalībnieku darbu izstāde skatāma no 7. oktobra līdz 7. novembrim

07.10.2015.

No 2015. gada 14. – 18. septembrim Preiļos notika pirmais Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktais mākslinieku plenērs. Tas noslēdzās ar „Jāzepa Pīgožņa balvas par Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanas ceremoniju 19. septembrī Preiļos.

Šogad pirmo reizi jau par tradīciju kļuvušais glezniecības plenērs Preiļos bija veltīts pirms gada aizsaulē aizgājušajam izcilajam ainavu gleznotājam Jāzepam Pīgoznim. Plenērā piedalījās „Jāzepa Pīgožņa balvas par Latvijas ainavu glezniecībā 2015” ieguvējs Roberts Muzis, Jāzepa Pīgožņa meita, māksliniece Laura Pīgozne, balvas idejas autori Jānis Anmanis un Jānis Streičs un mākslinieki, kuri kopā ar Jāzepu Pīgozni piedalījušies plenēros Latvijā un ārvalstīs. Latgali šogad pārstāvēja Osvalds Zvejsalnieks, Jānis Plivda, Ilze Griezāne, Vēsma Ušpele, Vija Stupāne, Agra Ritiņa. Dalībnieku vidū bija arī tādi Latvijā pazīstami mākslinieki kā Ligita Caune, Nugzars Paksadze, Signe Vanadziņa, Inga Jurova. Plenērā piedalījās arī mākslinieks Jonass Pleckevičius no Lietuvas. Plenēru organizēja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, finansēja Preiļu novada dome.

Plenēra noslēgums notika 19. septembrī Preiļu kultūras namā vienlaicīgi ar „Jāzepa Pīgožņa balvas par Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanas ceremoniju. Balvas ieguvējs Roberts Muzis saņēma Preiļu novada domes finansēto balvu, kā arī zelta medaļu, kuras autors ir Jānis Strupulis. Pasākumu vadīja Preiļu goda pilsonis, kinorežisors Jānis Streičs. Muzicēja bungu un dūdu mūzikas grupa „Auļi”. Projektu atbalstīja arī Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ar balvas pasniegšanu noslēdzās arī ceļojošā izstāde, kurā bija skatāmas daudzu autoru gleznas, kuras piedalījās konkursā par labāko Latvijas ainavu. Šī gada martā izstāde tika atklāta Rīgā, Pēterbaznīcā, kur arī tika paziņots tās uzvarētājs.

Izstāde, plenērs un balvas pasniegšana Preiļos apliecina Preiļu kā sparīga, idejām bagāta un mākslas procesus vecinoša kultūras centra nozīmi Latgalē. „Jāzepa Pīgožņa balvu par Latvijas ainavu glezniecībā” šogad iedibināja Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas domi, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju un LBJMFA Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu, lai veicinātu mākslinieku interesi glezniecībā atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi Latvijas mūsdienu mākslā. Balvu plānots pasniegt katru gadu.

Ieva Pīgozne, Jāzepa Pīgožņa meita

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.