Preiļu novadā izspēlēta nākotnes pilsētas spēle

04.10.2015.

30. septembrī un 1. oktobrī Preiļu novada domē pulcējās 25 novada iedzīvotāji – uzņēmēju, publiskās pārvaldes institūciju, nevalstisko organizāciju, radošās industrijas, izglītības sektora un jauniešu pārstāvji, lai piedalītos situācijas analīzes un ideju radīšanas pasākumā – nākotnes pilsētas spēlē „Preiļu novads – mūsu mājas šodien un rīt”, ko vadīja sertificēta spēles vadītāja Vita Brakovska. Pasākums tika organizēts ar domu veicināt novada iedzīvotāju līdzdalību Preiļu novada mārketinga stratēģijas izstrādē, caur kopradi radīt idejas novada pievilcības paaugstināšanai un tūristu skaita pieaugumam, kā arī aktivizēt iedzīvotāju radošās izpausmes novada vides kvalitātes uzlabošanai.

Preiļu novada domes Attīstības daļas projektu koordinatore Līga Upeniece paskaidroja, ka spēles dalībnieku uzdevums bija rosināt radošus priekšlikumus novada attīstības prioritātēm un sniegt savu redzējumu Preiļu novada identitātes veidošanā. Nākotnes spēles dalībnieki no dažādajiem sektoriem tika sadalīti piecās jauktās grupās, kuru ietvaros diskutēja gan par globālām problēmām, kas skar ikvienu iedzīvotāju pasaulē un kā tas atsaucas uz mūsu novadu, gan arī par tiešajiem izaicinājumiem Preiļu novadā uzņēmējdarbības, kultūras, sociālās jomas un vides kontekstā. Katrai komandai tika dots uzdevums analizēt konkrētu jomu un radīt idejas tās uzlabošanai.

Pavadot divas dienas radošā procesā, katrai no komandām bija jārada desmit jaunas nākotnes idejas novada attīstības veicināšanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai, savukārt vienu no veiksmīgākajām un visreālāk ieviešamajām tuvākajā nākotnē bija jāattīsta nopietnākā gultnē – jāanalizē, jātestē reālajā vidē un jāprezentē pārējiem.

Spēles gaitā Vitas Brakovskas vadmotīvs un uzmundrinājuma moto spēles dalībniekiem bija „Lai arī ko tu domā, domā radoši” un „Izmanto vietējo potenciālu”, tāpat iedvesmai varēja aplūkot kreatīvu Latvijā radītu produktu minizstādi – koka mobilā tālruņa ietvarus un koka krekla „tauriņu”, plīša rotaļu lāci, salokāmu koka pakaramo, koka bumerangu, govju mēslu vīraka kociņu, ķiploku konfektes, augstpapēžu kurpju aizsargu autovadītājām, grāmatu bērniem un citas dizaina un pārtikas lietas. Šo produktu vidū bija arī vietējās vīngliemežu audzētavas „Ošu mājas” stiprais dzēriens ar vīngliemezi.

Noslēdzoties pasākumam, novada attīstības plānošanai ilgtermiņā ir iegūti priekšlikumi jaunu 50 ideju formātā. Šobrīd tās tiek apkopotas, un tuvākajā laikā tās tiks atspoguļotas novada mājas lapā, kā arī prezentētas domes vadībai.

Nākotnes pilsētas spēli rīkoja Preiļu novada dome sadarbībā ar Britu padomi un biedrību „ZINIS”. Spēle ir Britu padomes un pilsētplānošanā jomā atzītu Lielbritānijas organizāciju izstrādāta interaktīva metodoloģija darbam komandās, lai veicinātu jaunu, radošu domāšanu un rīcību, kas uzlabotu dzīves kvalitāti kā pilsētās, tā arī lauku apvidos. Spēle veiksmīgi tiek īstenota dažādās pasaules valstīs Eiropā un Austrumāzijā un kopš 2009. gada – vairāk kā 30 Latvijas pilsētās. Kā liecina pieredze, spēle ir pozitīvi pārsteigusi vairāku pilsētu pašvaldības un iedzīvotājus, parādot, ka ikkatrā pilsētā dzīvo radoši cilvēki, kuriem rūp savs novads un, pārspriežot savu viedokli ar domubiedriem, ir iespējams uzlabot savu apkārtējo dzīves vidi.

Jolanta Upeniece,
Preiļu novada domes mājas lapas satura redaktore

Pēdējās izmaiņas: 04.10.2015.