SIA “Preiļu slimnīca” tūrisma dienā

27.09.2015.

Dienas garumam sarūkot, ceļošana ir labs prieka avots (daudziem tas ierindojas uzreiz pēc sēņošanas un ogošanas).

Jau tradicionāli Preiļu slimnīcas (poliklīnikas) kolektīvs, atzīmējot (35.) pasaules tūrisma dienu 27. septembrī devāmies pilnīgāk  iepazīt  Latgales tūrisma objektus. Mūsu ceļojuma nosaukums „Āboli medū”.

Prieku un patīkamu pārsteigumu guvām Vabolē brāļu Skrindu muzejā, kur daudzi uzzinājām par pirmo atmodas darbinieku devumu savas tautas izglītošanā un latgaliešu valodas saglabāšanā. Sapratām, ka muzejā ir bagātīgs materiālu klāsts, ko piedāvā apmeklētājiem, izmantojot arī mūsdienīgas metodes. Ļoti emocionāla bija saruna ar muzeja vadītāju Annu Lazdāni. Viņas rosināti, kavējāmies atmiņās par aizejošā laika vērtībām, aizdomājāmies par sava novada savdabības saglabāšanu. Vabolē tikām pacienāti ar vietējo firmas ēdienu (komi jeb dūšas), augu zaļo tēju, sieru, medu un maizi.

Nākošais apskates objekts – sakrālās arhitektūras piemineklis- neogotikas stilā celtā mūra Līksnas Romas katoļu draudzes Vissvētākās Jēzus sirds baznīca. Pirmā baznīca celta 1749.g., kas līdz mūsdienām nav saglabājusies. Atjaunoto uzcēla laikā no 1909.gada līdz 1913.gadam prāvests (vēlāk arhibīskaps) A.Springovičs. Līksnas baznīcas fasādē ir atzīmēts šis celšanas gads – “1912.” Līksnā mūs uzrunāja daudzi mākslas darbi, sakoptais baznīcas dārzs,  saskatījām vērtīgas praktiskas lietas , kuru vēl nav citos dievnamos.

Daba cilvēkam dāvāja iespēju izmantot savas brīnišķīgās veltes: medu, propolisu, mātes pieniņu, bišu indi un putekšņus – tie visi ir ne tikai unikāli, dabiski līdzekļi cīņai ar dažādām slimībām, bet arī dabas produkti, kas ir spējīgi nostiprināt veselību, pagarināt jaunību, atjaunot možumu un uzdāvināt ilgu mūžu. Biteniece Agnese Sitnika (bijusī mediķe) izrādīja savu dravu, pastāstīja, kā tiek ražots tāds brīnumains produkts. Z/s „Lāčplēsis” nodegustējām svaigu medu kā arī citus biškopības un lauku saimniecībā ražotus  produktus.

Berkenhegen muiža – tā senos laikos sauca Berķeneli. Tā ir Jāņa Raiņa bērnības vieta. Viņa tēvs Krišjānis Pliekšāns to nomāja no 1872. līdz 1881. gadam. Muzeja saimniece pastāstīja daudz interesanta par J.Raiņa māju un dārzu. Pie tradicionāla Latgales galda vēlāk izgaršojām ēdienus un dzērienu no āboliem: ābolu pīrāgs, cepti āboli (mēs paši gatavojām ābolus ar dažādiem pildījumiem) un ābolu sula. Izrādās, ka no āboliem var pagatavot ne tikai dažādus ēdienus, sev par piemiņu pagatavojām un pārvedām mājās suvenīru – ābolu ziepes!

Klausoties saimnieces interesantajos stāstos draudzīgā atmosfērā, nepamanījām ātro laika ritējumu… Priecājāmies  par redzēto, dzirdēto un  aizdomājāmies par tūrisma  ekonomisko, sociālo un  kulturālo nozīmi.

Paldies par pilvērtīgas, izzinošanas atpūtas organizēšanu Viktorijas kundzei!

 

Pēdējās izmaiņas: 27.09.2015.