Iepazīsti savu dzimto novadu – Pansionāta “Preiļi” iemītnieku ekskursija Jasmuižā un “Sapņu namiņā”

28.09.2015.

Munu jaunu dīnu zeme,
Seņ es tevis naredzēju.
Sapynūs tik tu maņ rōdīs,
Kad es guļu vaļā acīm”.
 /Jānis Rainis/

Preiļu novada pašvaldības pansionāta “Preiļi” iemītnieki 2015.gada 18.septembrī bija aizbraukuši sen gaidītajā ekskursijā iepazīt  Preiļu novadā Aizkalnes pagastā esošās kultūrvēsturiskās vietas, kā arī apciemot vietējo daiļamatnieku.  Mūsu novada Aizkalnes pagasts tika izvēlēts ne jau nejauši, bet lielākā daļa no pansionāta iemītniekiem (arī vietējie – Aizkalnieši ) nekad agrāk nebija apmeklējuši Raiņa muzeju „Jasmuiža”.  

Sākumā ciemojāmies pie Aizkalnes pagasta darbīgākā un meistarīgākā amatnieka  – Staņislava Geidas, kuram ir brīnišķīga amatniecības darbnīca “Sapņu namiņš”. Amatnieka darbnīcā bija apskatāmi amatnieka roku darbi: no koka virpotie izstrādājumi – svečturi, alus kausi, pakavi, puķu vāzes, glāzītes, piestas, cibiņas, koka gleznas u.c. izstrādājumi. Darbus pie meistara var arī pasūtīt un iegādāties. Daiļamatnieks St.Geida  pansionāta “Preiļi”iemītniekiem dāvināja savus veidotos mākslas darbus, lai paliekot piemiņai.

Raiņa muzejs „Jasmuiža” atrodas Latgales viducī, klusā lauku nostūrī, nelielās un mierīgās  Jašas upītes krastā. Muzejs izvietojies trijās rekonstruētajās un atjaunotajās senās Jasmuižas muižas ēkās. Vienā no ēkām ir Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna 1999. gadā rekonstruētā darbnīca – ceplis. Uz šo darbnīcu devās paši brašākie, aktīvākie pansionāta klienti, jo ceļš uz darbnīcu veda kalniņā, pārejot pāri upītei un vēl tālāk krietnu gabaliņu līdz senatnajai ēkai.

Otrā muzeja ēkā ir Latgales keramikas ekspozīcija, kur varēja iepazīties  ar dažādu Latgales podnieku darinātajiem māla priekšmetiem – saimniecības traukiem, dekoratīvo keramiku, kā arī sīkplastiku un Antona Šmulāna darinātajiem velniņiem no dramaturga Gunāra Priedes kolekcijas. Īpašs eksponāts ir restaurētā podiņu krāsns, ko radījis keramiķis Ādams Kāpostiņš (1905–1987). Krāsns ir unikāla ar to, ka tā ir vienīgā šāda veida paša keramiķa darinātu podiņu krāsns ne tikai Latgalē un Latvijā, bet, domājams, visā pasaulē. Restaurētā podiņu krāsns ir kā dāvana Ādama Kāpostiņa 110. jubilejā.

Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā ir skatāma izstāde „Četri stūri – Latgales amatu pamati” (idejas autore Sigita Kušnere, autori – Solvita Brūvere, Janīna Kursīte, Aigars Lielbārdis, mākslinieki – Ints Sedlenieks un Jēkabs Voļatovskis). Izstādē aplūkoti četri tradicionālajā amatniecībā izmantotie materiāli: māls, lins, dzelzs un koks, to īpašības, apdarināšanas un lietojuma veidi. Apmeklētājiem ir ļauts arī pašiem līdzdarboties un izjust šo materiālu spēku, svaru, faktūru, garšu, kā arī iepazīt amatus, kuros šos materiālus izmanto. Šai amata mājā pansionāta iemītnieki skatījās filmu, kurā bija redzams lina dzīves ceļš no iesēšanas līdz izmantošanai, apavu darināšana utt.

Šīs ekskursijas mērķis bija – apskaties un labāk iepazīsti savu dzimto novadu, tā ļaudis.     

Preiļu novada pašvaldības pansionāta “Preiļi” kolektīvs sirsnīgi pateicas aizkalnietim- amatniekam Staņislavam Geidam, kā arī Raiņa muzeja “Jasmuiža’ kolektīvam par interesanto stāstījumu un mūsu veco ļaužu sirnīgo uzņemšanu. Esam pateicīgi arī saviem sponsoriem – Preiļu novada domei, kura atbalsta un palīdz īstenot mūsu sapņus un mērķus.

Preiļu novada pašvaldības pansionāta “Preiļi”
iemītnieku un kolektīva vārdā – vadītāja Inga Vilcāne

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.