Septembris Raiņa jaunu dienu zemē

11.09.2015.

Septembrī ar daudzveidīgiem pasākumiem atzīmēta Raiņa 150. dzimšanas diena Jasmuižā.

11. septembrī uz jaunās izstādes “Raiņa dzejas rotaļas” atklāšanu pulcējās vairāki simti bērnu, kuriem bija iespēja apskatīties krāsainas Raiņa dzejoļu ilustrācijas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. To autori ir mākslinieki Jānis Kīns, Kārlis Sūniņš, Jāzeps Pīgoznis, Margarita Stāraste un Felicita Pauļuka. Pasākuma dalībnieki varēja noskatīties multfilmu “Zelta sietiņš”, kurā var dziedāt līdzi dziesmas ar Raiņa vārdiem.

Tāpat arī izstādes atklāšanas pasākumā tā dalībnieki rotaļājās ar Raiņa dzejoļiem, spēlējot spēles, pūšot un ķerot ziepju burbuļus, atminot dzejoli “Mīkla”, skaitot līdz desmit, spēlējot teātri.

Pasākumā dziesmas ar Raiņa, Aspazijas un citu dzejnieku vārdiem dziedāja Preiļu novada BJC vokālās studijas „Mazās lāsītes” dalībnieki (vadītāja Daina Erte).

Izstāde “Raiņa dzejas rotaļas” (atbalsta VKKF) muzejā būs skatāma līdz 31. oktobrim.

14. septembrī notika Dzejas dienu pasākums. Pateicoties VKKF atbalstītam projektam, uz Jasmuižu bija atbraukuši Nacionālā teātra aktieri Ivars Puga un Uldis Siliņš, kā arī komponists Jēkabs Nīmanis. Viņi piedalās izrādē “Raiņa sapņi”. Jēkabs Nīmanis ir arī speciāli šai izrādei komponējis dziesmas ar Raiņa vārdiem, kuras skanēja Jasmuižā.

Dzejas dienu pasākuma apmeklētāji dzirdēja topošā dzejnieka, jaunieša Jāņa Pliekšāna dienasgrāmatas, vēstules, jaunības un mīlestības dzeju.

Savukārt no 18. līdz 20. septembrim Jasmuižā notika ikgadējais pasākums “Jauniešu Etno dienas” jauniem cilvēkiem, kas interesējas par tradicionālo kultūru un etno mūziku.

Raiņa jubilejas gadā «Jauniešu etno dienu» dalībnieki studēja Raini – apdzīvoja un pieskandināja Raiņa muzeju, piedaloties uzveduma “Latgalīšu kuozys” veidošanā.

Šogad “Jauniešu etno dienu” dalībnieku vidū bija tādas folkloras kopas kā Iecavas “Tarkšķi”, Līvānu “Ceiruleits”, Preiļu “Rūtoj”, Rēzeknes “Dziga” un “Vīteri”, Rīgas “Ceidari”, „Skandinieki”, “Kokle”, kā arī Ropažu “Oglīte” un folkloras skolotāju vasaras skolas jaundibinātā grupa „Teciņi”.

20. septembrī Jauniešu Etno dienu dalībnieki izrādīja uzvedumu “Lagalīšu kuozys”. Pēc uzveduma sekoja koncerts brīvdabas estrādē.

“Jauniešu etno dienas 2015” rīkoja LNKC sadarbībā ar Raiņa muzeju “Jasmuiža”, atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds, Kultūras ministrija, Preiļu novada pašvaldība.

“Jauniešu etno dienas” LNKC aizsāka 2010. gadā. Nometnē tradicionālā kultūra tiek aktualizēta tieši jauniešu auditorijā un runā par to viņiem saprotamā valodā – nodarbībās un koncertos, spēlēs un dančos. Starp pasniedzējiem ir bijuši Laima Jansone, Zane Šmite, Ilga Leimane, Tālis Gžibovskis, Ilmārs Dreļs un citi.

Paldies visiem, kuri piedalījās Raiņa 150. jubilejas pasākumos!

Vēl šogad līdz 31. oktobrim aicinām apmeklēt muzeju!

Solvita Brūvere,
Raiņa un Aspazijas muzeja vadīt. vietniece

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.