Pasniegta Jāzepa Pīgožņa balva ainavu glezniecībā

19.09.2015.

19. septembrī ar brīnišķīgu pasākumu Preiļu Kultūras namā noslēdzās Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā pasniegšanas ceremonija. Pasākumā piedalījās mākslinieki – gleznu autori, plenēra dalībnieki, sabiedrībā pazīstami mākslas aprindu pārstāvji, Preiļu iedzīvotāji un interesenti, kuriem tuva glezniecība un kultūra.

Pasākumu vadīja kinorežisors, Preiļu novada Goda pilsonis, šī pasākuma režisors Jānis Streičs. Klātesošos uzrunāja mākslas zinātniece, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Burāne, viens no Jāzepa Pīgožņa balvas idejas autoriem – mākslinieks Jānis Anmanis. Noslēdzot pirmo Jāzepa Pīgožņa glezniecības plenēru, katrs tā dalībnieks saņēma Pateicību par piedalīšanos. Pasākuma laikā tika pasniegtas vairākas speciālbalvas. Polikarpa Čerņavska meitas Valentīnas Caicas un dēla Jāzepa Čerņavska pateicības balvu saņēma Jānis Streičs. AS „Preiļu siers” valdes priekšsēdētāja Jāzepa Šņepsta speciālbalvu māksliniecei Ilzei Griezānei pasniedza J.Šņepsta meita Sabīne Šņepste. Par Krāslavas katedrāles gleznu Latgales plānošanas reģiona Attīstības padomes balva no priekšsēdētājas Alīnas Gendeles rokām aizceļoja māksliniekam Jurim Ģērmanim.

Burvības pilns brīdis sekoja pēc tam, kad kultūras nama skatuve mainīja noformējumu, plenēra dalībnieki to piepildīja ar rudenīgi krāšņajiem ziediem, un varēja notikt galvenās balvas pasniegšana. Klātesošos uzrunāja Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, pateicoties domes deputātiem par pieņemto lēmumu J.Pīgožņa balvas finansēšanai. Rīgas domes Izglītības, kultūras un  sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane uzsvēra Preiļu pašvaldības, domes priekšsēdētājas Marutas Plivdas un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja direktores Teklas Bekešas uzņēmību idejas realizācijā. Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne visu pasākumu raksturoja kā unikālu un galveno balvu – Preiļu novada domes finansētu apzeltītu sudraba medaļu (autors Jānis Strupulis) pasniedza gleznotājam Robertam Muzim.

Ar milzīgu gandarījumu katrs no runātājiem atzīmēja šī lielā kultūras notikuma  nozīmi visas Latvijas mērogā. Skanēja pateicība trim idejas autoriem – Jānim Anmanim, Jānim Streičam un Jānim Strupulim. Paldies tika teikts Rīgas domei un Preiļu novada domei, žūrijas komisijas priekšsēdētājai Ingrīdai Burānei, Pīgožņu ģimenei, Sv. Pētera baznīcas direktorei Unai Jansonei. Pasākumu kuplināja Līvānu novada Turku pagasta folkloras ansamblis, pasākuma dalībniekus ar koncertu sveica dūdu un bungu mūzikas grupa “Auļi”.

Jāzepa Pīgožņa balvu ainavu glezniecībā idejas autori ir trīs mākslas aprindu pārstāvji – Jānis Anmanis, Jānis Streičs un Jānis Strupulis.  Lai veicinātu jauno mākslinieku interesi glezniecībā atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi mūsdienu mākslā, Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju un LBJMFA Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu nodibināja Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā. Pēc kompetentas žūrijas vērtējuma tika atlasīti 78 autoru darbi ainavu glezniecībā, un šā gada 19. martā tika atklāta izstāde Sv. Pētera baznīcā Rīgā. Vēlāk tā atceļoja uz Preiļiem, bet no 14. līdz 18. septembrim Preiļos norisinājās mākslinieku plenērs. Noslēdzoties pasākumam, visi bija vienisprātias, ka Jāzepa Pīgožņa balvai ainavu glezniecībā jākļūst par tradīciju, jo, kā atzina Jānis Streičs, šāds pasākums tuvina novadus un tuvina māksliniekus. Lai mums kopā izdodas !

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 19.09.2015.