Septembris Jāzepa Pīgožņa zīmē

07.09.2015.

Septembris Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā  aizrit profesora, mākslinieka, gleznotāja, ainavista, Jāzepa Pīgožņa zīmē.

Šī gada 19. septembrī Jāzepam Pīgoznim apritētu 81 gads.

Lai pieminētu izcilo ainavistu, gandrīz visa gada garumā tika eksponēta izstāde „Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”. Šīs izstādes pirmais posms bija Sv. Pētera baznīcā, Rīgā, bet no marta tā ir skatāma Preiļu Kultūras centra izstāžu zālē. Šis projekts tika īstenots sadarbībā ar Rīgas pilsētas domi un Preiļu novada domi, un noslēgsies 2015.gada 19.septembrī Preiļos, kur tiks apbalvots labākais 2015.gada Latvijas ainavists.

Muzejs neviltoti var lepoties ar Jāzepa Pīgožna mantojumu – personīgās mantas un darba piederumi, skices, ko mākslinieka ģimene ir uzdāvinājusi Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam.

Ļoti grūti ir izvēlēties kādu atsevišķu priekšmetu, ko būtu vērts apskatīt sākot ar gleznām, medaļām un beidzot ar Jāzepa Pīgožņa piezīmju lapiņām, kurās var izlobīt daudzus domu graudus. Viens no aforismiem ir „Ko noslēpsi, to pazaudēsi, ko atdosi, tas tavs”. Jāatzīmē, ka mākslinieks bija ar atvērtu sirdi un pretīmnākošs katram. Savas zināšanas profesors atdeva saviem studentiem un tāpēc nav jābrīnās, ka mums Latvijā ir tik daudz labu ainavistu, kas turpina un papildina Jāzepa Pīgožņa iesākto. Arī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs turpinās nest Jāzepa Pīgožņa vārdu pasaulē.

Jāzepa Pīgožņa mantojums, ko dzīvesbiedre Leontīne Pīgozne ar meitām Ievu un Lauru Pīgoznēm uzdāvināja muzejam, nes ne tikai cienījamā mākslinieka vārdu, bet arī viņa auru Preiļos. Muzeja krājumā var apskatīt plenēros gleznotās gleznas: „Preiļos”, kurās skatāma Preiļu muižas kapela, kā arī Preiļu Romas katoļu baznīca, brīnišķīgās dabas ainavas „Preiļu tuvumā”, „Preiļu parkā”, „Rudens”, „Meitene ar flautu”, „Braslavas madonna”.

Ļoti nozīmīgas ir gleznas, ko muzejs iegādājās no Leontīnes Pīgoznes, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla projektu konkursā atbalstītajam projektam. Šos trīs Jāzepa Pīgožņa mākslas darbus ir augsti novērtējusi arī mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas Informācijas centra vadītāja Ingrīda Burāne.

Muzeja krājumā tagad ir nokomplektēti visi četri gadalaiki mākslinieka redzējumā. Tā kā Preiļos plenēri notiek rudenī tad Jāzeps Pīgoznis ir vairāk gleznojis rudens ainavas, kā arī papildinājis kolekciju „Preiļi gleznās”.  Kā atzina, Jāzepa Pīgožņa dzīvesbiedre, tad rudens nav bijis viņa mīļākais gadalaiks un rudens ainavu mākslinieka darbu skaitā nav īpaši daudz un daļa no tām atrodas Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā.

2015. gada jūnijā ar KKF atbalstu muzejā esošā kolekcija papildinājās ar šādām Jāzepa Pīgožņa gleznām:

Pa baltbaltu mežu. 2012. Audekls, eļļa, 100 x 120 cm;

Ziedēšana. 2011. Audekls, eļļa, 60 x 80 cm;

Pavasara saulē. 2011. Audekls, eļļa, 60 x 80 cm.

Lai iepazītos ar šiem unikālajiem darbiem, visi Preiļu iedzīvotāji un viesi tiek aicināti apmeklēt 2015.gada 19. septembrī plkst. 14.00 izstādes „Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” noslēguma pasākumu,  kurā tiks pasniegta Jāzepa Pīgožņa medaļa, ko veidojis Jānis Strupulis,  Latvijas labākajam ainavistam. Būs iespēja arī apskatīt 2015.gada Preiļu plenēra, kas veltīts Jāzepam Pīgoznim, gleznas, kā arī nobeigumā klausīties folkloras kopas “Auļi” koncertu.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.