Preiļos viesojās 22 jaunieši no ASV, Kanādas un Austrālijas

18.08.2015.

2015. gada 17. augustā Preiļus apmeklēja 22 jaunieši no ASV, Kanādas un Austrālijas un viņu audzinātāji projekta „Sveika, Latvija” ietvaros.

Projekts “Sveika,  Latvija!” ir bagātīgs, izglītojošs un aizraujošs ceļojums visos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados 13 – 15 gadus veciem jauniešiem, kuri  beiguši latviešu 8. klasi latviešu skolā ārvalstīs,  prot latviešu valodu. Šis brauciens kopš 1997. gada notiek jau trīsdesmit ceturto reizi. To   ārvalstu latviešu ģimeņu bērniem dāvā Amerikas Latviešu apvienība (ALA).

“Sveika, Latvija!” programma  pirmo reizi tika  izveidota 1996. gadā un kopš tā laika ik gadu notiek divi ceļojumi – jūnijā un augustā

Divu nedēļu laikā dalībniekiem ir iespēja apskatīt Latvijas skaistākās vietas, iepazīt vienaudžus Latvijā,  veidot paliekošas attiecības, mācīties par latviešu kultūru un tradīcijām pašiem piedaloties un iejūtoties.

Ceļojuma laikā grupa viesojas visos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados, viesojas divās Latvijas skolās, pavada neaizmirstamas dienas Rīgā, satiekoties ar Valsts prezidentu vai viesojoties LR Saeimā, dejo, dzied, bauda Latvijas ēdienus un tik daudz ko citu!

Dalības maksa ir $3600, ieskaitot lidojumu uz Rīgu un atpakaļ. Vienu trešdaļu no summas sedz Amerikas latviešu apvienība. Jaunieši, kuri vēlas ceļot uz Latviju paši organizē ziedojumu vākšanu, nopelna, darot dažādus darbus, piemēram,  mazgājot automašīnas. Arī jauniešu vecāki piedalās ar finansējumu, lai viņu atvases redzētu, dzirdētu un izjustu visu to, kas pašiem dārgs.

2015. gada „Sveika, Latvija dalībnieki apceļo Latvijas vēsturiskos novadus, ar īpašu uzsvaru uz Latgali un Kurzemi, kā arī iepazīstas ar galvaspilsētu Rīgu.  

Projekta ietvaros Preiļos viesojās 22 jaunieši – 2 no Austrālijas, 9 no Kanādas, 11 no ASV dažādām pilsētām un skolām, kā arī grupas galvenā audzinātāja Inta Šķiņķe (ASV Ņujorka), audzinātāji: Kārlis Vasarājs (Kanāda, Toronto), Anna Aperāne (ASV Ņujorka), Ēriks Antons (ASV, Čikāga) un projekta „Sveika, Latvija” koordinatore Latvijā Anita Ozola.

Preiļos jauniešus uzņēma Preiļu 1. pamatskola. Rīts sākās ar apsveicināšanos un deju kopas „Dancari” (vadītāja Ilze Broka) koncertu. Sekoja kopīgas etnogrāfiskās dejas, kurās ar lielu prieku iesaistījās ne vien skolēni, bet arī audzinātāji. Projekta „Sveika, Latvija!” dalībnieki ļoti aizkustinoši izpildīja Alberta Legzdiņa dziesmu „Nu sveika, Latvija mīļā, cik labi, ka satiekamies, pēc ilgi sapņotā sapņa, kas beidzot ir piepildījies”.

Jaunieši kopā ar Preiļu 1. pamatskolas audzēkņiem iepazinās ar skolu, mācību klasēm, sporta zāli, apmeklēja  Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izstādi „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis” un darbojās izglītojošajā programmā ”Amatam zelta pamats” izstādē „Sprogaina vilna jāizstiepj taisna”.

Projekta „Sveika, Latvija!” dalībnieki apmeklēja Jeļenas Mihailovas leļļu galeriju, apmeklēja Preiļu muižas kapelu, kapenes, Silajāņu keramikas vecmeistara Polikarpa Čerņavska keramikas māju, ebreju kapsētu, holokausta upuru memoriālu.

Viesi izrādīja patiesu interesi par nelielo Latgales pilsētiņu, uzdeva jautājumus ekskursiju vadītājiem par pilsētas iedzīvotāju skaitu, sastāvu, izglītības un kultūras iestāžu darbu, dalījās iespaidos par to, ko jau redzējuši Latvijā un Rīgā.

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.