TEHNISKĀS JAUNRADES DIENAS 2014 ir klāt!

01.11.2014.

Jau sesto gadu pēc kārtas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentu un Robotikas klubu organizē pasākumu ciklu „Tehniskās jaunrades dienas” piecās Latvijas pilsētās. Pirmais pasākums notika sestdien, 2014.gada 1.novembrī, Rīgas Tehniskajā universitātē.

Vienas dienas ietvaros, pasākuma dalībniekiem ir iespēja izvēlēties un piedalīties kādā no sacensību disciplīnām. Šogad “Robotikas darbnīcā” ir iespēja izveidot gaismas sekotāju robotu, kas virzās pretī iedegtam lukturītim, bet pieredzējušie dalībnieki konstruē minisumo robotus. “Ķīmijas laboratorijā” dalībnieki veido lēkājošas polimēru bumbiņas, kā arī izmēģina alķīmiķu formulas. “Mehānikas praktikumā” var konstruēt un sacensties ar uzvelkamajām “Spolmašīnām”. Visbeidzot “Elektrostacijā” tiek veidoti miniatūri mainīga režīma luksofori un var uzzināt par iespēju iegūt elektrību no augļiem.

Izmēģināt savas prasmes un apgūt jaunas zināšanas „Tehniskās jaunrades dienās 2014” Rīgā pamēģināja arī Preiļu novada bērnu un jauniešu centra un Riebiņu vidusskolas audzēkņi. Veicās labi.

Pulciņa „Loģiskās rotaļlietas” audzēkņi brāļi Adrians Macuļēvičs (10.klase, Vārkavas vidusskola) un Viesturs Macuļēvičs (7.klase, Vārkavas vidusskola) ieguva pirmo vietu „Spolmašīnu” konkurencē un arī atzinības par paveikto „Robotikas darbnīcā”. Labākais robots un attiecīgi pirmā vieta pulciņa „Loģiskās rotaļlietas” audzēkņiem Vitālijam Pavlovam (8.klase, Preiļu 1.pamatskola) un Dairim Ivanānam (9.klase, Preiļu 1.pamatskola). Viņi pie paveiktā vēl pacentās nopelnīt atzinības par labi uzkonstruētām „Spolmašīnām”. Lieliski veicās Riebiņu vidusskolas 4.klases skolniekam Ritvaram Vjaksem, kurš tamlīdzīgā pasākumā piedalījās pirmo reizi. Iegūta trešā vieta „Spolmašīnās” un otrā – „Elektrostacijā”.

Notika arī dalībnieku iecienītās spageti tiltu izturības sacensības. Konstrukcija bija jāsagatavo mājās – no spageti makaronu paciņas un līmes jāuzkonstruē 55 cm garš spageti makaronu tilts. Pulciņa „Loģiskās rotaļlietas” audzēkne Rasmas Ormanes (8.klase, Riebiņu vidusskola) un Riebiņu vidusskolas 8.klases skolniece Darjas Komlačovas konstruētais spageti tilts izturēja 26 kg lielu slodzi, rezultātā – 1.vieta. Meitenēm arī 2.vieta „Spolmašīnām”. Tāpat Rasmai vēl trešās pakāpes diploms par darbu „Ķīmijas laboratorijā”.

Latvija ir bagāta ar tehniskiem prātiem un katrā no mums slēpjas mazs inženieris, tādēļ aicinu ikvienu pārbaudīt savas spējas „Tehniskās jaunrades dienās 2014” Daugavpilī, Daugavpils bērnu un jauniešu centrā „Jaunība”, kas notiks 22.novembrī. Pieteikšanās anketa ir atrodama tīmekļa vietnē www.tjd.lv. Dalība pasākumā ir bez maksas un dalībnieki ir nodrošināti ar nepieciešamajiem materiāliem un darba rīkiem. Papildus disciplīnām paredzēti arī aizraujoši fizikas un ķīmijas eksperimenti, kā arī dažādas papildus disciplīnas, kurās var piedalīties ikviens interesents. 

Preiļu novada bērnu un jauniešu centra
izglītības metodiķis Guntars Ormanis

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.