Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā skatāma izstāde „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis”

11.11.2014.

Izstāde „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis”
veltīta mūsu novadniekam, lidotājam, ģenerālim Jāzepam (Jezupam) Baško (1889 – 1946), un Pirmā pasaules kara simtgadei.

1.kārta tiks atklāta 2014.gada 11. novembrī. Sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju izstādē varēs skatīt unikālus priekšmetus: ģenerāļa J.Baško mundieri, J.Baško avarējušās lidmašīnas atlūzu, lidotāja cepuri, Krievijas apbalvojumus, kā arī citus priekšmetus, izmēģināt izglītojošo programmu – digitālo testu par Jāzepu Baško un Latvijas aviāciju, kas tapis sadarbība ar Preiļu Valsts ģimnāziju. Pirmie 10 izstādes apmeklētāji un uzvarētāji iegūs balvu – Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja gada suvenīru.

2. kārtā – šī gada 27. decembrī (pēc vecā stila J.Baško dzimšanas dienā) tiks prezentēta ekspozīcija „Iļja Muromietis”, ko atbalstīja Latvijas Kultūras ministrijas projektā un līdzfinansējumu piešķīra Preiļu novada dome. Uz pasākumu izteikuši vēlēšanos ierasties ģenerāļa Jāzepa Baško mazdēls Jāzeps Baško, lidotājs, ilgus gadus Spilves aviācijas muzeja vadītājs Aivars Grahoļskis.

Izstādē varēs izsekot, kā no vienkārša Latgales lauku ganu zēna, centīga mācību un darba rezultātā J.Baško kļuva par ievērojamu kara lidotāju, eskadriļas „Iļja Muromietis” komandieri, Latvijas Gaisa karaspēka organizatoru, Aviācijas divizionu komandieri, Armijas Aviācijas virspavēlnieku, ģenerāli, bet pēc savas būtības dziļi reliģiozu cilvēku, vienādi taisnīgu pret virsniekiem un saviem padotajiem, klusu, nenogurstošu sava darba darītāju. Aviācijas jomā lielu autoritāti ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām, kas pēdējo gadu desmitu laikā bijis nepamatoti aizmists.

Piedalījies Pirmajā pasaules karā un apbalvots ar visiem tā laika augstākajiem Krievijas apbalvojumiem. Jāzeps Baško pirmais uzsācis lidojumus ziemā un grupu lidojumus – pa sešām, deviņām un divpadsmit lidmašīnām. Viņš uzstādījis arī tā laika lidojumu tāluma, ilguma, augstuma un ātruma pasaules rekordus.

Sava dienesta laikā Latvijas Aviācijas armijā Jāzeps Baško turpinājis veidot lidlauku tīklu un stiprināt Latvijas Aviāciju iepērkot jaunas, modernas kara lidmašīnas. Nozīmīgs ir J.Baško ieguldījums militārajā rakstniecībā. Viņš sarakstīja daudzas publikācijas un grāmatas aviācijas nozarē: „Aeronavigācija”, „Gaisa flotes darbība” 2 daļās, „Aviācija”, „Cīņa ar lidmašīnu katastrofām” „Ātruma grafika”, „Aviācijas taktika”, „Aviācijas darbība piemēros” u.c. darbus. Par dienestu Latvijas aviācijas armijā saņēmis pateicības, apbalvots ar III šķiras Triju zvaigžņu ordeņi , II šķiras Viestura ordeni, kā arī saņēmis ārzemju apbalvojumus.

Viņa vārds ierakstīts Luija Blerio Zelta grāmatā (Parīzē) labāko lidotāju vidū.

Pateicoties KKF līdzekļiem tika restaurēta Ž.Šeinberga glezna „Jevdokija Baško”.

Informāciju sagatavoja:
Ināra Krusta

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma glabātāja
Tālrunis uzziņām 26390327, 65322731
e-pasts: inara.krusta@ inbox.lv

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.