Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja piedāvājums 2014. gada novembrim

28.10.2014.

11. novembrī plkst. 11:30 Preiļu Valsts ģimnāzijā tikšanās ar Latvijas Tautas frontes  un Baltijas ceļa dalībnieku Andri Puzo.

11. novembrī plkst 17:00 Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs aicina Preiļu novada iedzīvotājus uz lāpu gājienu, kas sākas pie Preiļu Romas katoļu baznīcas, ko iezvanīs baznīcas zvani, un virzīsies pa Raiņa bulvāri uz Preiļu KC.

Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas ekspozīcijas zālē varēs apskatīt izstādi „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis”, kas veltīta mūsu novadniekam, lidotājam, ģenerālim Jāzepam (Jezupam) Baško (1889 – 1946), un Pirmā pasaules kara simtgadei.

1.kārtā sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju izstādē varēs skatīt unikālus priekšmetus: ģenerāļa J.Baško mundieri, J.Baško avarējušās lidmašīnas atlūzu, lidotāja cepuri, Krievijas apbalvojumus, kā arī citus priekšmetus, izmēģināt izglītojošo programmu – digitālo testu par Jāzepu Baško un Latvijas aviāciju, kas tapis sadarbība ar Preiļu Valsts ģimnāziju. Pirmie 10 izstādes apmeklētāji un uzvarētāji iegūs balvu – Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja gada suvenīru.

2. kārtā – šī gada 27. decembrī ( pēc vecā stila J.Baško dzimšanas dienā) tiks prezentēta ekspozīcija „Iļja Muromietis”, ko atbalstīja Latvijas Kultūras ministrijas projektā un līdzfinansējumu piešķīra Preiļu novada dome. Uz pasākumu izteikuši vēlēšanos ierasties ģenerāļa Jāzepa Baško mazdēls Jāzeps Baško, lidotājs, ilgus gadus Spilves aviācijas muzeja vadītājs Aivars Grahoļskis.

11. novembrī plkst. 17:30 Kultūras centra zālē koncerts. Folkloras kopas „Rūtoj” izpildījumā skanēs karavīru dziesmas.

No 11. novembra līdz 11. decembrim gleznu un grafiku izstāde no muzeja krājuma „Portreti”. Preiļu galvenajā bibliotēka, Kārsavas ielā 4.

No 16.novembra līdz 2015.gada 10. janvārim Jāzepa Pīgožņa jubilejas izstāde  „Krāsas, līnijas un formas” (konferenču zālē 2.stāvā Raiņa bulvārī 28, Preiļos), kurā būs iespēja iepazīties ar mākslinieka daudzpusīgo daiļradi, skatīt likteņlietas un personīgās lietas, fotogrāfijas un dokumentus no Pīgožņu dzimtas arhīva.

16.novembrī plkst. 15:00  tikšanās ar Jāzepa Pīgožņa tuviniekiem un draugiem, lai atcerētos godājamo mākslinieku.

Pēc Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ierosinājuma ar Preiļu novada domes deputātu lēmumu 25. septembra domes sēdē izcilajam māksliniekam Jāzepam Pīgoznim pēc nāves piešķīra Preiļu novada Goda pilsoņa nosaukumu. Gleznotājam piešķirto augsto apbalvojumu par mūža ieguldījumu Latgales un Preiļu novada profesionālās un tautas mākslas saglabāšanā un attīstībā pasniegs Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas pasākumā 16. novembrī Jāzepa Pīgožņa tuviniekiem.

Pamatekspozīcija  „Preiļi gadsimtu spoguļos”,  prezentācijas filmu par Preiļiem, Preiļu siera rūpnīca demonstrēšana, spēle „Muzeja priekšmetu labirints”  un izglītojošā programma „Vēstures avoti” (Raiņa bulvārī 28, Preiļos).

Tālr. uzziņām 65322731, e-pasts: muzejs@preili.lv, www.preili.lv

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.