Comenius projekta ietvaros PVĢ jaunieši viesojās Turcijā

21.09.2014.

Bēgot no rudens drēgnajiem pieskārieniem, divas Preiļu Valsts ģimnāzijas skolnieces un skolotāja Anna Verza `Comenius` projekta ietvaros devās uz Turciju ķert aiz ausīm pēdējos saules staru pieskārienus. 

Ceļojumam sākoties, Rīgas lidostā bija jūtama uztraukuma ņiprā dīdīšanās krūtīs, kas raidīja bažu signālraķetes prātam par to, kas sagaidāms rietumniekiem austrumu kultūras valgos.

Tomēr pēc 1807 km garā ceļa visas raizes pazuda gluži tāpat kā Latvijas zaļie līdzenumi un zilās ezeru acis. Viesģimeņu plašajos smaidos internacionālā valodā ieaustā mīlestība, gaidītprieks un rūpes ieskāva mūs kā silts Vidusjūras vējš jau no pirmajiem tikšanās mirkļiem. Kopā ar poļu, somu, grieķu, skotu, spāņu, portugāļu un, protams, turku nākamajiem valstu nākotnes veidotājiem bijām gatavi palielināt savas kultūras kartes robežas un iepazīt Turciju.

Gluži kā augstie, slaidie minareti mūsu kakli bija izstiepti, cenšoties nepalaist garām neko no apkārt redzamā. Minerālu dažādības bagātie kalni valdzināja un ieskāva mūs tāpat kā vietējo skolēnu lielā interese par bālajiem viesiem, kas reizēm lika justies kā kinozvaigznēm kameru ielenkumā. 

Valodas mūris, kas dažbrīd šķīra mūs no vietējiem iedzīvotājiem, nespēja aizturēt viesmīlību, viņi mūs lutināja un lika justies kā mājās. Ar turku ēdieniem bagātīgi klātie galdi aicināja vēderus pildīt ar visdažādākajos veidos pagatavotiem gaļas ēdieniem un baltmaizes kalniem, kas gan milzīgos krāvumos papildināja galda ainavu, gan slēpās dziļi gaļas ēdienu dzīlēs. Sārtiem vaigiem baudījām arī aso piparu radīto vulkāna izvirdumu kaklā un, vien izejot cauri tirgus bagātīgajai un raibajai ielai, bijām piepildīti ar turku saldumiem.

Iepazīstot ne tikai Turciju, bet arī pārējo projekta dalībvalstu tradīcijas, ar interesi vērojām prezentācijas, aptverot, cik tomēr dažādi un tajā pašā laikā līdzīgi mēs esam.

Turku miers, lēnā pārvietošanās un punktualitātes trūkums ne tikai lika uztraukties un nepacietībā iekšēji burbuļot kā avotam, bet arī mācīja uz lietām paraudzīties citādāk, aptvert to, cik daudz burvīgu sīkumu ikdienas nemierīgajā steigā mēs palaižam garām.

Pēdējo dienu kopā ar jauniegūtajiem draugiem pavadījām pūlī starp 17 miljoniem Stambulas iedzīvotāju. Atrodoties divu kontinentu, Eiropas un Āzijas, ielenkumā, kuģojām pa Bosfora šaurumu un mielojām acis ar arhitektūras pērlēm abās šauruma pusēs. 

Īpašais miers, ko varēja sajust gan Sofijas katedrālē, gan Sultāna Ahmeda mošejā, vēl joprojām silda tāpat kā saule visas nedēļās garumā.
Atgriežoties mājās, rudens asais vējš un drēgnums kā spogulis atainoja skumjas, kas sakrājās, pametot pārsteidzošo Turciju un jauniegūtos draugus. Tomēr nosalt neļauj siltās atmiņas, spilgtie iespaidi un mīlestība, ko saņēmām savās Turcijas mājās.

Pateicoties Preiļu Valsts ģimnāzijai un mūsu uzņēmīgajai skolotājai Annai Verzai, tagad varam teikt, ka sirdī vairs nav tikai neizmērojama mīlestība pret Latviju, bet tai pievienota ir arī neliela daļiņa no spilgtās Turcijas. 

Ērika Gribonika (3.D), PVĢ `Comenius` projekta dalībniece
No 2014. gada 21. septembra līdz 26. septembrim

  

Pēdējās izmaiņas: 21.09.2014.