Izdari sešas lietas un pasargā sevi no ugunsgrēkiem!

15.10.2014.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina apkures sezonas sākumā izdarīt sešas vienkāršas lietas, kas samazinās traģiska ugunsgrēka iespējamību Jūsu mājoklī.

  1. Nopļauj zāli ap māju, lai neveidotos kūla un samazinātos kūlas ugunsgrēku skaits. Pavasaros visā Latvijā intensīvi tiek dedzināta sausā zāle un tā rezultātā cieš daudzu cilvēku īpašumi. Šogad kūlas dedzināšanas rezultātā izdega 6818 hektāri Latvijas teritorijas un nodega 88 ēkas. Pavasarī cīņa ar kūlas ugunsgrēkiem ir jau cīņa ar sekām – ja rudenī lauki un arī pilsētas, dzelzceļa un ceļa malas būs sakoptas, nebūs kūlas, kam pavasarī degt.         
  2. Iztīri skursteni. Ugunsdzēsēji glābēji šogad gandrīz jau 500 reižu devušies dzēst dūmvados degošus sodrējus. Liesmām no skursteņa pa plaisām un bojājumu vietām iekļūstot jumta konstrukcijās, ugunsgrēka sekas ir jau daudz nopietnākas.
  3. Ierīko dūmu detektoru, kas ir neliela ierīce, kura ugunsgrēka gadījumā var izglābt tavu dzīvību. Traģiskākie ugunsgrēki parasti notiek naktī, kad cilvēki guļ un nepamana ugunsgrēka izcelšanos. Dūmu detektors ar spalga signāla palīdzību savlaicīgi brīdinās par ugunsgrēka izcelšanos, tādējādi izglābjot tev un taviem tuvākajiem dzīvību un arī samazinot ugunsgrēka radītos postījumus.
  4. Pārbaudi apkures ierīču tehnisko stāvokli. Apkures ierīces līdzīgi kā citas lietas gadu laikā nolietojas un tām parādās bojājumi, kas var būt par iemeslu ugunsgrēkam. Šogad ugunsgrēkos, kas iespējams saistīti ar apkures iekārtu bojājumiem nodegušas jau 40 ēkas, gājuši bojā trīs cilvēki un deviņi ir cietuši. Apkures sezonas sākums ir pēdējais laiks, lai paaicinātu ciemos skursteņslaucītāju, kas novērtēs tavas apkures ierīces un skursteņa tehnisko stāvokli un līdz lielākam aukstumam vēl būs laiks, lai veiktu nepieciešamos remontdarbus.
  5. Pārbaudi vai sildītājs ir drošs lietošanai. Sildītājs, kas vairākus mēnešus ir nostāvējis nelietots, pirms ieslēgšanas ir jāattīra no putekļiem un jāpārbauda tā elektrovadu stāvoklis. Bojāti vadi, to savienojumi var būt par iemeslu īssavienojumam, kas var izraisīt ugunsgrēku, savukārt putekļi sakarstot var aizdegties.
  6. Atgādini saviem vecākiem un bērniem, kā droši lietot apkures ierīces. Zināšanas var pasargāt mūs no nelaimēm. Šogad vairāk nekā 400 ugunsgrēki notikuši iespējams tieši apkures ierīču ekspluatācijas noteikumu pārkāpumu dēļ. Šajos ugunsgrēkos ir bojā gājuši  trīs cilvēki, astoņi cietuši un ir nodegušas 18 ēkas. Tikai pēc ugunsgrēka cilvēki apzinās, cik nepareizi un dažreiz pat muļķīgi ir rīkojušies – novietojuši drēbes žāvēties uz apkures ierīces, turējuši malku pie krāsns durvīm, pārkurinājuši krāsnis utt. Neuzskatīsim, ka drošības padomi visiem ir zināmi un pašsaprotami, bet vēlreiz tos pārrunāsim savā ģimenē, lai novērstu iespējamu ugunsgrēka izcelšanos. 

VUGD aicina cilvēkus veikt šos darbus, lai apkures sezonas laikā nerastos vajadzība zvanīt uz tālruņa numuru 112 un saukt ugunsdzēsējus glābējus palīgā!

Sagatavoja:
Viktorija Gribuste
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste
Tel. 29468106
E-pasts: Viktorija.gribuste@vugd.gov.lv

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.