Konkursā SPICE 2014 uzvar Artis Rinčs!

03.10.2014.

Ar mērķi popularizēt skolēnu tehnisko jaunradi un saturīgu radošo darbību, 2014. gada 24.septembrī notika tradicionālais tehnisko, radošo un sportisko iemaņu konkurss „SPICE 2014”, kurā piedalījās 19 vienpadsmit un divpadsmitgadīgi zēni no Preiļu 1.pamatskolas, Preiļu 2.vidusskolas un Riebiņu vidusskolas. Konkursu organizēja Preiļu novada bērnu un jauniešu centrs (BJC) sadarbībā ar Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeju (PVLMM) un Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodisko apvienību.

Arī šogad zēniem nācās publiski apliecināt savas spējas un talantus dažādos interesantos uzdevumos – praktiskos, fiziskos, radošos un intelektuālos.

Praktiskā uzdevuma veikšanai Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodiskās apvienības vadītājs, Preiļu 1.pamatskolas skolotājs Uldis Čerpakovskis un BJC izglītības metodiķis Guntars Ormanis bija sagatavojuši detaļas un paraugu, pēc kura konkursa dalībniekiem no saplākšņa, putuplasta un koka latiņām vajadzēja izveidot vienkāršas nelielas siltinājuma plātnes. Rezultātu vērtēja pēc paveiktā darba kultūras – cik rūpīgi apstrādāti un savienoti plātnes koka elementi. Dalībniekiem bija „jādraudzējas” ar rokas zāģi, āmuru un smilšpapīru. Vislabāk tas izdevās Preiļu 1.pamatskolas skolēniem Ivo Haritonovam (5.a klase), Artim Rinčam (6.a klase) un Edijam Vaivodam (6.c klase).

Lai izbaudītu fiziskās aktivitātes svaigā gaisā un veiktu sportisko uzdevumu „Priekš veiklām rokām un kājām – tūristu un jaunsargu apmācības elementi”, zēniem bija nepieciešami sporta apavi un apģērbs. Rudzātu vidusskolas sporta skolotājs Jānis Pintāns ar saviem palīgiem Preiļu parkā bija ierīkojis nopietnu sporta tūrisma trasi, kur, pārvietojoties starp koku zariem un zemi, zēniem vajadzēja likt lietā veiklību, pacietību un spēku. Grūtajā, bet interesantajā trasītē vislabāko rezultātu uzrādīja Artis Rinčs (2:30), otrais bija Edijs Vaivods (2:56), trešais – Juris Vaivods (3:05) no Riebiņu vidusskolas. Nosakot iegūto vietu kopvērtējumā, šī uzdevuma rezultāti tika uzskatīti par noteicošo, ja bija vienāds punktu skaits.

 „Elektriskā zivs” – tehnisks darbs, kur vajadzēja samontēt vienkāršu elektrisku shēmu no gaismas diodes, 3 V barošanas elementa un slēdža kontaktiem. Minētās detaļas bija jāiestrādā plastikāta zivs formā un jānodemonstrē darbībā – savienojot kontaktus zivij bija „jādeg” acīm. Vislabāk ar uzdevumu „Elektriskā zivs” galā tika Aigars Utināns (6.a klase, Preiļu 1.pamatskola). Uzdevuma izpildes gaitai uzmanīgi līdzi sekoja un, nepieciešamības gadījumā, neliedza savus padomus Preiļu novada bērnu un jauniešu centra skolotāja Marija Jegorova.

Pēc izstādes „Nāc, Miķeli, istabā” no Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma kolekcijām apskates un PVLMM darbinieces Inetas Sparānes stāsta noklausīšanās, konkursa dalībniekiem vajadzēja uzrakstīt izstādē eksponēto zemnieku darbarīku un mājsaimniecībā izmantojamo priekšmetu nosaukumus un atpazīt graudus. PVLMM lietišķās mākslas speciālistes Silvijas Ivanovskas vadībā konkursa dalībniekiem bija jāatpazīst arī ārstnieciskās augu tējas un nogatavojušās veselīgās ogas (gan pēc aprakstiem, gan arī nogaršojot). Absolūtais līderis šajā uzdevumā bija Ivo Haritonovs. Konkursa dalībnieki „ar gardu muti” cienājās ar muzeja darbinieku gādāto piparmētru tēju un garšīgajām upeņu, brūkleņu un ābolu ievārījuma maizītēm.  

Noslēgumā zēniem bija jāizpilda izglītojošs tests „Smadzeņu kustināšana” – 20 jautājumi par dažādām tēmām, piedāvātas četras atbildes – jāizvēlas pareizā. Piemēram:

  • Kurš Latvijas nacionālais putns? (baltā cielava, bezdelīga, baltais stārķis, dzeguze);
  • Nelaimes gadījumā ikvienam no mums ir jārīkojas. Vienotais ārkārtējo notikumu numurs, kurp jāzvana, ir: (110; 112; 113; 118);
  • Komerciāli visveiksmīgākā Latvijas poproka grupa „Prāta Vētra” starptautiski ir pazīstama kā grupa: (Miggla; Rammstein; Brainstorm; Re:public);
  • Cik vadības pedāļu parasti ir auto ar automātisko ātrumkārbu? (ir tikai vadības pogas; divi; trīs; viens);
  • Kā mūziķim ir jāspēlē skaņdarbs fortisimo manierē? (ļoti klusi; ļoti ātri; ar sāpju izteiksmi sejā; ļoti skaļi);
  • No kāda materiāla savu māju uzbūvēja pirmais sivēns angļu slavenajā pasakā „Trīs sivēntiņi”? (no salmiem; no žagariem; no akmeņiem; no dubļiem). Utml.

Testā labākos rezultātus uzrādīja Preiļu 1.pamatskolas skolēni Aivis Krūmiņš (5.b klase), Egīls Sirmais (6.a klase) un Ralfs Šņepsts (6.c klase).

Apkopojot konkursa rezultātus (katrs uzdevums tika vērtēts 10 ballu sistēmā), noskaidrojās, ka „spicākais” puika ir Preiļu 1.pamatskolas 6.a klases skolēns Artis Rinčs (38 punkti). Otrais šoreiz ir Preiļu 1.pamatskolas 5.a klases skolēns Ivo Haritonovs (37 punkti) un trešais – Preiļu 1.pamatskolas 6.c klases skolēns Ralfs Šņepsts (37 punkti). Vēl starp sešiem labākajiem iekļuva Preiļu 1.pamatskolas 6.klases skolēni Egīls Sirmais (37 punkti), Edijs Vaivods (36 punkti) un Aigars Utināns (36 punkti).  

Paldies dalībnieku pedagogiem un vecākiem par atbalstu, sadarbības partneriem par interesantajiem uzdevumiem.

Preiļu novada bērnu un jauniešu centra
direktore Aija Caune
29221574

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.