Preiļu delegācija piedalās pašvaldību salidojumā „Ar putnu ģerbonī”

19.09.2014.

19. septembrī Talsu novada Ģibuļu pagastā uz 13. Latvijas novadu, pilsētu un pagastu salidojumu „Ar putnu ģerbonī” vienuviet salidoja 14 delegācijas, kuru ģerbonī attēlots putns.

Arī Preiļi ir viens no novadiem, kuru ģerboni krāšņo putns – attēlots zelta laukā melns krauklis — gudrības, drosmes un spēka simbols. Šī putna attēls ģerbonim izraudzīts tāpēc, ka arī Preiļu ilggadējo īpašnieku Borhu ģerbonī bija attēloti kraukļi. Aiz tā kreisajā pusē zaļa četrlapu āboliņa lapa, kas ataino novada četras lauku teritorijas.

Kā ierasts, salidojums iesākās ar katras pašvaldības prezentāciju par savu novadu un iepazīstināšanu ar ģerbonī attēloto putnu. Preiļu pašvaldības delegācija iejutās Preiļu dibinātāju dižciltīgo Eiropas grāfu Borhu galma tēlos, tērpušies „Leļļu galerijas” senlaicīgajos tērpos un aksesuāros, salidojuma dalībniekus sveicinot ar Preiļu pilsētas himnu un dāvanā pasniedzot Preiļu novadā tapušās piemiņas veltes – slaveno Preiļu sieru, Pelēču pagastā ražoto mājas vīnu un ceļvedi.

Dienas gaitā viesiem tika parādīti Ģibuļu pagasta dzīves aktīvie centri – Pastende un Spāre. Delegācijas apmeklēja pagastā esošo starptautisko mājsaimniecības preču ražojošo uzņēmumu SIA „Brabantia”, ielūkojās Pastendes sporta centrā „Akmeņkaļi” un paviesojās Spāres muižā – vietā, kur sadzīvo vēsture un mūsdienas. Garākos pārbraucienos iepazināmies un vērojām Talsu pakalnus un ezerus caur autobusa logu, klausoties gides stāstījumā. Ģibuļu pagastam šis pasākums bija īpašs notikums, jo mastā tika uzvilkts 14. septembrī Spāres evaņģēliski luteriskajā baznīcā iesvētītais pagasta karogs.

Vakara noslēgums pasākuma dalībniekus priecēja ar saviesīgām aktivitātēm un pagasta amatiermākslas kolektīvu koncertu. Par nākamā salidojuma vietu draudzīgi tika izvēlēts – Līvānu novads.

Pirmais putnu pašvaldību salidojums 2002. gadā norisinājās Gulbenē. Ideja par šādu salidojumu radās Gulbenes domes priekšsēdētājam Nikolajam Stepanovam, kas vēlējies izpētīt, cik Latvijā ir pilsētu ar putniem ģerboņos. Šis pasākums ir kļuvis par ikgadēju tradīciju. Kopumā Latvijā ir 24 putnu pašvaldības, bet aktīvākās kopā sanācējas ir padsmit. Salidojums ir veids, kā pašvaldības iepazīst cita citu, pārrunā, kas pa gadu katrā pašvaldībā noticis vai mainījies, smeļas pieredzi vides, infrastruktūras, saimniecisko jautājumu risināšanā, projektu apguves, kultūras un tūrisma jomās.  

Jolanta Rubine,
Preiļu novada domes lietvedības pārzine

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.