Normunds Ivzāns – Eiropas čempions 20 km soļošanā

31.08.2014.

31. augustā Turcijas pilsētā Izmirā tika aizvadīts XIX Eiropas čempionāts vieglatlētikā veterāniem. Preilietis Normunds Ivzāns kļuva par Eiropas čempionu starp veterāniem 20 km soļošanā (1.42:48), izcīnot zelta medaļu un divas sudraba medaļas 5000 m (22:52,21) distancē un 20 km distancē komandu vērtējumā (kopā ar Madaru Breidi un Modri Liepiņu). Pēc atgriešanās mājās sportists pastāstīja, ka ir liels prieks par rezultātiem, kas apliecina, ka izvirzīto mērķi var sasniegt, aktīvi un neatlaidīgi strādājot.

Uz čempionātu Izmirā Normunds ieradās jau 23. augustā, pāris dienas pirms sacensību sākuma, lai varētu aklimatizēties, jo augusta nogalē Turcija sportistus sagaidīja ar vidējo temperatūru +38ºC. 5 km distancē labāku rezultātu uzrādīja Vācijas sportists Stefens Boršs, kurš pagājušajā gadā uzstādīja Eiropas rekordu soļošanā 3 km distancē. Paliekot otrais labākais, Normunds Ivzāns atzina, ka nebija kauns zaudēt šādam censonim.

Nākamais starts – 20 km distance – Normundam Ivzānam bija jāgaida divas dienas, toties bija laiks, lai sagatavotos smagākajai distancei čempionātā. Sacensību sākums bija plānots plkst. 19.00, bet organizatori starta laiku pārcēla uz plkst. 17.00. Protams, ka neviens sportists par to priecīgs nebija, jo vairāki soļotāji karstā laika dēļ nebija pieveikuši pat 5 kilometru distanci, arī citās disciplīnās daudzi censoņi netika līdz galam.

20 kilometru distanci Normunds Ivzāns iesāka mierīgi, pa priekšu palaižot sportistu no Krievijas, divus spāņus, un soļoja līdzīgā tempā ar Stefenu Boršu. Ap ceturto kilometru Krievijas un Spānijas soļotāji bija jau 32 sekundes priekšā Normundam, un bija jāsāk domāt par viņu panākšanu. Lēnām tika paātrināts temps, un ap vienpadsmito kilometru Normunds Ivzāns bija jau pietuvojies līderiem. Ap sešpadsmito kilometru Normunds Ivzāns jau bija aizsteidzies priekšā Krievijas pārstāvim par 24 sekundēm un Vācijas soļotājam par 34 sekundēm. Spēka bija gana daudz, un atlikušajos četros kilometros preilietis izrāvās par divām minūtēm priekšā, lai pārliecinoši uzvarētu.

Kā stāsta Normunds Ivzāns, sajūtas bija ļoti patīkamas, jo pirmo reizi tika iegūts Eiropas čempiona zelts un uzvarēts ļoti daudzu titulu īpašnieks – Vācijas sportists Stefens Boršs. Jaukākais brīdis čempionātā bija apbalvošana, kad tika uzvilkts Latvijas karogs un skanēja valsts himna.

Čempionātā piedalījās 38 valstis, un Latvija kopvērtējumā ierindojās 19. vietā. 32 Latvijas sportistiem čempionātā ir bagātīgs medaļu birums – izcīnītas 22 medaļas, no kurām septiņas – zelta, septiņas – bronzas un astoņas – sudraba medaļas.

Uz mērķi Normunds Ivzāns ir gājis lēnām pēdējo divu ar pusi gadu garumā, bet īpaši liels darbs ir ieguldīts pēdējo sešu mēnešu laikā. Paklausoties Normunda stāstījumu, jāsaka, ka sportists ievēro dzelžainu režīmu. Lai ieturētu svaru un uzturētu sevi vienmēr labā fiziskā formā, jādomā, kurus svētkus apmeklēt un no kuriem atteikties. Tas neesot viegli izdarāms. Trīs mēnešus netika ēsts saldējums un citi našķi, pēdējā pusgadā brīvas no treniņiem Normundam ir bijušas tikai divas dienas.  

Arī pēc uzvaras Eiropas čempionātā Normunds Ivzāns nedomā apstāties. Atkal sākušies treniņi un gatavošanās nākamajām sacensībām, ir vēlme izmēģināt spēkus arī pasaules senioru spēlēs, kur tiek iekļauta arī 30 km distance. Tas varētu būt kārtējais izaicinājums gan sportistam, gan viņa trenerei Anitai Kažemākai. Būs jāmeklē arī finansiālie atbalstītāji, jo katrs tālāks brauciens izmaksā gana dārgi – nepieciešama dalības maksa, jādomā par ceļa un dzīvošanas izdevumu apmaksu. Par atbalstu Eiropas čempionātā kārtējo reizi lielu paldies Normunds Ivzāns saka Preiļu novada domei un AS „Preiļu siers”.

Vēlam, lai veiksmīgi arī turpmākie starti čempionātos!

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Pēdējās izmaiņas: 31.08.2014.