Aizkalnes pareizticīgo baznīca svin 110. gadskārtu

28.08.2014.

28. augustā Aizkalnes pareizticīgo baznīcas 110. gadadienas svinībās piedalījās Viņa Augstisvētība, Augsti svētītais Daugavpils un Rēzeknes Bīskaps Aleksandrs, pareizticīgo baznīcas pārstāvji, Latvijas Republikas Saeimas deputāti, Preiļu novada domes un Riebiņu novada domes vadība, pareizticīgo draudžu pārstāvji no Daugavpils, Rēzeknes, Riebiņiem, Preiļiem, Aizkalnes un apkārtējām draudzēm.

Dievkalpojumu Dievmātes Aizmigšanas svētku dienā Aizkalnes pareizticīgajā baznīcā noturēja Daugavpils un Rēzeknes Bīskaps Aleksandrs. Baznīcā notika garīgie dziedājumi un procesija.

Aizkalnes pareizticīgo draudzes vecākā Zoja Matvejeva pastāstīja, ka pēdējo septiņu gadu laikā notiek aktīva darbība, lai baznīcu glābtu no bojāejas, jo līdz tam ēka atradās avārijas stāvoklī. 2007. gadā par saziedotajiem līdzekļiem tika veikta dievnama tehniskā apsekošana, par draudzes saziedotajiem līdzekļiem tika salabotas problemātiskās vietas jumtā, veikta arku un griestu dekoratīvo elementu atjaunošana. 2008. gadā Preiļu novada dome bija piešķīrusi finansējumu tehniskā projekta izstrādei baznīcas renovācijai. Pēdējos piecos gados baznīcas renovācijas darbus ar finansējumu ir atbalstījis KNHM (Nīderlande) fonds, Rietumu bankas Sakrālais fonds, kā arī privāto un juridisko personu ziedojumi.  

Aizkalnes pareizticīgo draudzē dievkalpojumi notiek divas reizes mēnesī. Draudzi bieži apmeklē draudzes pārzinis priesteris Andrejs Jarigins no Daugavpils. Zoja Matvejeva pastāstīja, ka nākotnē ir iecerēts baznīcu turēt atvērtu ticīgajiem katru dienu, ne tikai divas reizes nedēļā, lai ikviens varētu aprunāties un saņemt svētību sev vēlamā laikā. Pareizticīgo dievnamu aktīvi atbalsta arī pagasta katoļu draudzes pārstāvji, tāpēc nākotnē te varētu izveidot kristīgo centru.

Aizkalnes pareizticīgā baznīca uzcelta 1904. gadā ar vietējā muižnieka Nikolaja Kuzņecova un viņa dēla Ņikitas gādību. Mainoties dažādām iekārtām, par baznīcas saglabāšanu ir rūpējušies draudzes pārstāvji. Tagad baznīca ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 28.08.2014.