7. septembrī t/c Oga Aijas Zariņas personālizstādes atklāšana

07.09.2014.

Aijas Zariņas personālizstāde „Letiņš” Preiļu tirdzniecības centrā „Oga”

No 7. septembra līdz 5. oktobrim tirdzniecības centrā „Oga”, Preiļos, laikmetīgās mākslas sezonas „Preilis” ietvaros būs apskatāma Aijas Zariņas personālizstāde „Letiņš”.

Aijas Zariņas izstāde veltīta letiņiem jeb lettiem, kā Livonijas Indriķa hronikā dēvēti tagadējās Latgales un Vidzemes iedzīvotāji. Mūsdienu letiņš arī grib zināt, kas viņš tāds ir, no kurienes nācis. Letiņa cilvēciskās vērtības, identitāti glabā mitoloģija – pasakas, teikas, nostāsti, ornamenti. Izstādē īpaša uzmanība pievērsta letiņa svētvietām – pilskalniem, akmeņiem – un ar tiem saistītiem varoņiem.

A. Zariņas interese par mitoloģijas tēmām sākusies jau astoņdesmito gadu vidū un saglabājusies līdz šodienai. Par to liecina virkne izstāžu ar programmatiskiem nosaukumiem: ,,Princeses Gundegas melnā istaba” (1991), “Kentaurs, putns un zilonis” (1993),  „Dievmātes galva” (1996), „Antins” (2001), „Daugaviņa” (2008), „Tēvs” (2012)…  Mitoloģijas motīvi un sižeti A.Zariņas mākslā darbojas kā senas, dievišķas gudrības avoti, kas mūsdienu cilvēkam var līdzēt sevis, savas tautas apjēgšanā. Pēdējos gados māksliniece glezno arī Latvijas svētvietas un ainavas.

Kopš 1980. gadiem, kad pēc Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas Aija Zariņa ienāk Latvijas  mākslā, viņas darbi vērtēti visai pretrunīgi,  nereti mākslinieces personālizstādes pavadījusi skandaloza nots. Aija dēvēta par dusmīgu, drosmīgu, dumpiniecisku, daudziem provocējošs arvien šķitis Aijas atpazīstamais rokraksts: tīras krāsas, tīras līnijas, mazliet bērnišķīgi, mazliet skarbi laukumi, lakoniski tēli, spēcīgas bezkompromisu idejas. Arī mūžīgajām Latvijas kultūras mantojuma vērtībām A. Zariņa meklē jaunu, laikmetīgu veidolu, iepūš tām jaunu dzīvību. „Letiņa” apmeklētāji tiek aicināti ar jaunām acīm ieskatīties Latvijas kultūras mantojumā un apzināties sevi kā šī mantojuma turpinātājus.

Acinām iepazīties ar PREILI tuvāk www.facebook.com/preilis.nelugtais.viesis.

Ieeja izstādē: bez maksas
Izstādes darba laiks: katru dienu 08.00 – 22.00

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.