ĀCM turpina izplatīties: apstiprināti jauni meža cūku saslimšanas gadījumi Madonas novadā un Latgalē, kā arī mājas un meža cūkām Valkas novadā

08.08.2014.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis laboratorisko analīžu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu 2 no 4 atrastajām beigtajām meža cūkām Madonas novada Ļaudonas pagastā.

Viena meža cūka tika atrasta uz lauka, novācot labību, savukārt 3 meža cūkas atrada lauka malā, pie meža. Meža cūku līķi jau bija sākuši sadalīties. Laboratoriskajā izmeklēšanā vēl atrodas 2 paraugi no vakar mežā atrastajām meža cūkām.

Uzsākta slimības apkarošanas pasākumu ieviešana.

Tāpat vakar, 6.augusta, vakarā saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusa klātbūtni vēl vienā piemājas saimniecībā Valkas novada Valkas pagastā, kurā tika turētas 2 cūkas. ĀCM vīruss konstatēts vienai mājas cūkai.

Ir veikti slimības ierobežošanas pasākumi ap skarto saimniecību, cūkas iznīcinātas.

Valkas novada Ērģemes pagastā konstatēts arī ĀCM vīruss 2 nomedītajām meža cūkām.

Tāpat ĀCM vīrusa klātbūtne apstiprināta 1 nomedītajai meža cūkai Bērziņu pagastā, Dagdas novadā un 1 atrastajai meža cūkai Dagdas novada Ķepovas pagastā.

PVD atkārtoti aicina labības novākšanas laikā, sevišķi, ja labības lauks atrodas tuvu pie meža vai teritorijā, kurā būt pārvietojušās meža cūkas, pirms labības novākšanas vajadzētu apsekot un pārliecināties, vai meža cūkas tajā nav “paviesojušās”.

Īpaša uzmanību PVD aicina pievērst novācot ražu no laukiem, kuros tiek audzēti zirņi, kartupeļi, kukurūza.

Ja labības un ražas novākšanas laikā uz lauka vai lauka malā pamanāt beigtu meža cūku, informējiet tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi vai ziņojiet par to, zvanot uz PVD ĀCM karsto telefonu – 20260400.

Uz doto brīdi ĀCM vīruss Latvijā apstiprināts 51 meža cūkai un 56 mājas cūkām 25 piemājas saimniecībās un 1 cūku fermā, jau iznīcinātas 459 mājas cūkas.

Pēdējās izmaiņas: 08.08.2014.