29. augustā izstādes STRANDE atklāšana Preiļu kultūras namā

29.08.2014.

Strantēšana Preiļos

STRANDES vējš, piepalīdzot ciltsbrāļiem, kam vārdā āzenis, plūdenis, rītenis, launaga, dienasvidus, bezvējš, smagais vējš un aidinieks, kas pret strandi cērt, uz kādu šaltīti nostrantējis (strantēt – laivai tikt izmestai uz sēkļa vai svešā piekrastē) Preiļu novada vydā – Kultūras  namā – brīv_bildētāju Antu Rugāti un tēlnieku Viktoru Vaņukovu (abi XX g.s. dažādos sausumos dzimuši, viena Lat_galē, otrs Kriev_galē) ar visu, kas viņiem lomā un kas no jūras un strandes ņemts. Tas STRANDES vējš viegla vējeļa formā pamanījies ieslēpties izstāžu zāles stūrī un, viegli vēsmojot, šķiet, ka pavadīs tur visu izstādes laiku, kliedējot pārnovadu latviešu priekštatos  ierasto jūras un valodas gar_laicību.

Vārds STRANDE (jūras mala, krasts, liedags, līcis, bukte, liediņš…) latviešu pie_jūras novadu valodā, iespējams,  pa sāļā ūdens ceļiem nācis no lejasvāciem. Savukārt tie latvieši, kas tagad piestrantējuši Īrijā un Anglijā, strandi iemanto no senīru valodas, kam angļu valodā ir poētiska nozīme – mala, krasts. Iespējams, ka aizbraukušie latvieši, kad atgriezīsies, strandi atvedīs  mūszemē  nu jau kā angļu vārdu…

Nemainīgi mainīgā dzīvās jūras dvēsele STRANDĒ elpo, dvašo, vēsmo, dzied, runā, spēlē, elso, sten, auko, gaudo un arī klusē brīv_bildētājas Antas Rugātes fotomirkļos, kas viens aiz otra ne tikai iz_skatāmi, iz_lasāmi, bet arī sa_minami un pa_rakstāmi.

Fotomirkļu autore STRANDI veltījusi novadniecei Broņislavai Martuževai, kas pirms 90 gadiem „Likteņa lemtajā zemē pie jūras atnāca”, bet, aiziedama, atstāja mums savus pantus: „Pietiks no saujas man tavas/Veldzes, gaismas un sāls”.

Toties  čellists Valters Pūce skaņās vērsīs savu RANDEVŪ AR LAIKU STRANDĒ.

STRANDĒ notiekošo  patiešām mēmas kā zivis vēros Latvijas granītā kaltās nerunīgās zivis, ko arī turpat Preiļu vydā sakrāvis tēlnieks Viktors Vaņukovs. Būs dzirdams, ko viens „Siļķītis diedāja Jūrītē”, kad klātesošie ievērtēs Antona Rancāna Latgales sausumos  salasītās SUŅA SĒNES.

Ceļvedis STRANDĒ ir Benitas Laumanes pētījums „ Jūra latviešu valodā un folklorā”, kur arī Antas Rugātes bildes.

Izstādes STRANDE atklāšanā Preiļu vydā gauj(e)nieki (tie, kas dodas iegūt), ķeselēs mazās zeltainās šprotītes no buņdžiņām, un, uzdzerdami STRANDES sāļo ūdentiņu, kurā „Dievs allaž siļķes mērcē” (kā vēstī sens kašubu ticējums), ķeksēs arī strandes oliņas – cik nu kuram saujā tiks.

Mākslinieks Juris Ģērmanis, pabijis STRANDĒ Bulduros par piedzīvoto atklāja: ”Izstāde atsauca atmiņā visas brīnišķigās izjūtas, kuras pārņem latvieša (iespējams, ka arī kāda cita) dvēseli. Paldies! Tik bagātīga noskaņu un krāsu skala…”

Visu 2014. gadu ar izstādi STRANDE – Bulduros, Ludzā, Kvāpānu Bākā, Preiļos  un sazin kur vēl! – Anta Rugāte aizvada savu 65. dzimšanas gadu.

Izstādes STRANDE atklāšana Preiļu kultūras namā 29. augustā plkst. 17:00, bet apskatāma jau no 12. augusta līdz 12. septembrim.

Preiļu kultūras namā izstāde apskatāma:
Pirmdien  – piektdien: 9.00 – 17.00
Sestdien: 11.00 – 16.00
Svētdien: slēgts.

Ieeja bez maksas.

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.