Asociācija: dezinfekcijas līdzekļi cūku mēra vīrusa iznīcināšanai ir pieejami

29.07.2014.

Dezinfekcijas līdzekļi Āfrikas cūku mēra vīrusa iznīcināšanai ir brīvi pieejami diennakts laikā, tāpēc patiesībai neatbilst atsevišķos medijos nesen paustā informācija, ka Latvijā nav pieejami dezinfekcijas līdzekļi pret šo lipīgo dzīvnieku slimību, un, ka uz tā piegādi esot jāgaida pat divas nedēļas.

Kā norāda Māris Pāvilsons, Latvijas Veterināro zāļu lieltirgotāju asociācijas (LVZLA) valdes priekšsēdētājs, vismaz trijās asociācijas biedru uzņēmumu lieltirgotavās (Magnum veterinārija, Vet Line un Bebra serviss), kas darbojas arī šīs lipīgās slimības skartajos reģionos, ir iespēja izvēlēties trīs dezinfekcijas līdzekļus – Halamid, Intra Care – IntraMulti – Des GA un Virkon S, un pēc rēķina apmaksas 24 h laikā tos ir iespējams saņemt.

Šobrīd, strauji izplatoties ļoti bīstamajam un lipīgajam Āfrikas cūku mērim, daudzas saimniecības šīs slimības skartajos rajonos pašas, vēl negaidot slimības uzliesmojumu, sāk profilaktiskas darbības, tostarp – dezinfekciju. Kā piebilst LVZLA valdes priekšsēdētājs, iespējams, ka slimības skartās saimniecības nedomāja par regulāru dezinfekciju vai arī lietoja mazāk efektīvus preparātus. „Tas ir tāpat kā ar cilvēkiem: cik daudzi, tuvojoties, piemēram, gripas epidēmijai, aizdomājas par higiēnu, imunitātes stiprināšanu un profilaksi? Kad slimība ir mājā, tad jau ir jādzēš ugunsgrēks,” piebilst M. Pāvilsons.

„Lopkopības ražošanas apstākļos, un ne tikai cūkkopībā, ļoti svarīga ir efektīva un nepārtraukta dezinfekcija. Vīrusu izraisītas slimības ne tikai var samazināt ienākumus, bet arī ietekmēt visu ražošanu. Labāk ieguldīt nelielas pūles un salīdzinoši nelielas izmaksas (cenas šiem preparātiem variē no 30 -140 eiro par iepakojumu) iespējamo risku novēršanā, nekā veikt ilgstošu un dārgu seku likvidāciju. Jo lielāka un intensīvāka kļūst lopkopība, jo lielāks kļūst „lipīgo” vīrusu izraisīto (jeb virulento) slimību risks. Labākais šāda riska novēršanas veids ir dezinfekcijas līdzekļi, kuru efektivitāte pret baktērijām, sēnītēm, sporām un vīrusiem ir jau pierādīta,” saka Māris Pāvilsons.

Tāpēc svarīgi šos līdzekļus lietot gan jau slimības skartajās saimniecībās, lai novērstu turpmāku vīrusa izplatību, gan arī profilaktiski tajās saimniecībās, kuras nevēlas šādas slimības uzliesmojumu. Dezinfekcijas līdzekļi Halamid, Intra Care – IntraMulti – Des GA un Virkon S ir paredzēti arī cūku Āfrikas mēra vīrusu iznīcināšanai un der gan lietošanai dzīvnieku novietnēs, gan transportlīdzekļu dezinfekcijai, lopkopības ekipējuma un arī kāju vannām (apavu dezinfekcijai). Tie ir pieejami dažādās formās: pulverveida, šķidrā veidā, izsmidzināmi, gan arī kā putas, ir efektīvi jebkurā temperatūrā, organisko vielu klātbūtnē, arī cietā (jūras) ūdenī, droši ekipējumam, draudzīgi videi un dzīvniekiem.

 

Pēdējās izmaiņas: 29.07.2014.