Preiļu muižas kapelā izskanējis koncerts Jāņa Eglīša piemiņai

24.06.2014.

Jāņu dienas pēcpusdienā Preiļu muižas kapelā jaukā un sirsnīgā atmosfērā izskanēja starptautiska dziedātāju kvarteta S.O.U.L. koncerts, kas tika veltīts pagājušajā gadā pāragri mūžībā aizgājušā Preiļu Valsts ģimnāzijas dibinātāja un ilggadējā direktora, bijušā Preiļu novada domes priekšsēdētāja, LR devītās Saeimas deputāta, Ventspils Augstskolas rektora, fizikas maģistra, ekonomikas doktora, bet aiz visiem svarīgajiem amatiem un tituliem – stipra, sportiska, atbildīga, sirsnīga, atsaucīga un interesanta sarunu biedra Jāņa Eglīša piemiņai.

Četri kolorīti dziedātāji – Sonja Biščan (Horvātija), Andreww Egbuchiem (Nigērija), Gabriel Fernandez (Urugvaja) un Shih-Hoo Lai (Taivāna) – klātesošajiem sniedza neaizmirstamu un emocionālu koncertu, kas norisinājās Eiropas koncerttūres ietvaros un bija vienīgais Latvijā.

Jauniešus uz Preiļiem atvilināja Mārtiņš Kiščenko, kurš reiz viesojoties Preiļos, iegriezās Preiļu muižas kapelā, secinājis, ka kapelai piemīt laba akustika, lai šeit sniegtu muzikālu koncertu.

Bezpeļņas organizāciju S.O.U.L. 2002. gadā ASV dibināja Markus la Prats (Marcus LaPratt), kurš, apceļojot pasauli Pasaules jauniešu kora sastāvā, secinājis, ka starp dziedātājiem un publiku ir pārāk maza atgriezeniskā saite. Tāpēc jau 2004. gadā koncerttūrē pa Ameriku devās pirmais S.O.U.L. kvartets, kura uzdevums bija ar muzikālām performancēm un vizuālām prezentācijām stāstīt par savu valsti un tās kultūras tradīcijām.

„Laimīgais stāsts”, kas Mārtiņu Kiščenko aizvedis līdz ASV, sākās 2008. gada Dziesmu svētku kopkora mēģinājumos Mežaparka estrādē. Piecas dienas, koristiem dziedot plecu pie pleca, tika saklausīts Mārtiņa pārliecinošais vokāls. Pēc laika Mārtiņš tika uzaicināts pievienoties S.O.U.L., kurš neskaitāmus koncertus sniedza 18 ASV štatos un Kanādā.

Koncerta izskaņā Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs pateicās ārzemju viesiem par radīto noskaņu un, pasniedzot piemiņas veltes no Preiļu novada, aicināja atkārtoti apmeklēt Preiļus, izbaudot šeit esošo dabas mieru un apskatot iepriekšējo paaudžu atstāto kultūras mantojumu. Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja direktore Tekla Bekeša klātesošajiem pastāstīja, ka piemiņas koncerta dalībnieki, vieta un laiks ir ar dziļu simbolisku nozīmi. Jānim vienmēr piemita nemainīga ticība jauniešiem un viņu varēšanai, ko koncerta laikā jaunie dziedātāji godam apliecināja. Tāpat, pateicoties Jāņa Eglīša atbalstam un ieguldītajam darbam, Preiļos izdevās atjaunot muižas kapelu un izveidot to par interesantu sakrālā tūrisma objektu un mākslas galeriju. Tekla Bekeša šo pasākumu nosauca par iesākumu jaunai tradīcijai, kas kļūs par ikgadēju – Jāņu dienā rīkojot piemiņas koncertu veltītu Jānim Eglītim.

Savukārt S.O.U.L. dibinātājs Markus la Prats bija gandarīts par redzēto un dzirdēto, jo šāds koncerta formāts un tik atsaucīga publika neesot bijusi vēl redzēta citur pasaulē, tāpēc viņš izteica vēlmi atgriezties Preiļos ar kādu projektu jau tuvākajā laikā.

Jolanta Rubine,
Preiļu novada domes lietvedības pārzine 

Pēdējās izmaiņas: 24.06.2014.