LATVIJA „MET” IZAICINĀJUMU PASAULEI – Jaunie ģeologi un vides zinātnieki Latgalē popularizēs Latvijas dzīļu vērtības

04.06.2014.

Latvijas jaunie ģeologi un vides zinātnieki šonedēļ viesosies Latgalē, lai popularizētu nebijušu patriotisma projektu „Latvijas dzīļu atklājēji”, lai pierādītu, ka Latvija ir viena no dabīgā minerālūdens lielvalstīm pasaulē. Projekta ietvaros jaunieši dodas ekspedīcijā pa Latviju un izglīto par projektu, iesaistot kustībā „Latvija – minerālūdens lielvalsts” un bērnus jauno ģeologu skolā.

4.jūnijā Latvijas dzīļu atklājēji viesosies Rēzeknē – tiksies ar Rēzeknes pilsētas novada domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču un apmeklēs bērnu vasaras nometni „Zeimuļu zemē” Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā „Zeimuļs”. 4.jūnijā Latvijas dzīļu atklājēju komanda viesosies Daugavpils domē un tiksies ar Daugavpils bērnu un jaunatnes centra dienas nometni „Jaunība”. Latgalē tiks turpinātas jauno ģeologu skolas aktivitātes, kas iesaistīs bērnus zemes dzīļu izzināšanā un pazemes ūdens filtrēšanās cauri zemes dzīļu slāņiem paraugdemonstrējumos.

Kā projekta „Latvija – minerālūdens lielvalsts” simbolu jaunie ģeologi un vides zinātnieki izvēlējušies vienu no dziļākajiem un senākajiem Latvijā iegūstamā dabīgā minerālūdens „Mangaļi” dziļurbumiem, un tā minerālūdeni speciālā ekspedīcijā Eiropā salīdzinās ar citu valstu pazemes ūdeņiem. Latvijas dzīļu atklājēju mērķis ir veicināt iedzīvotāju patriotismu un pierādīt, ka, neskatoties uz Latvijas teritorijas nelielajiem izmēriem, varam sacensties ar Eiropas lielākajām valstīm, kā, piemēram, Itāliju, Franciju un Vāciju u.c. Latvija nekad nebūs naftas un zelta ieguves lielvalsts, tomēr viena no mūsu nozīmīgākajām dzīļu bagātībām ir uzturā lietojamie pazemes ūdeņi, kas citviet pasaulē ir izsīkstoši vai piesārņoti. Pateicoties ģeoloģiskajai uzbūvei, mēs varam lepoties arī ar izciliem dabīgo minerālūdeņu resursiem.

Projekta iniciatori ir jaunie ģeologi un vides zinātnieki, kas pašlaik studē vai ir pabeiguši studijas Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas fakultātē, un to domubiedri. Projekta ietvaros jaunieši izveidojuši kustību „Latvija – minerālūdens lielvalsts” un dodas ekspedīcijā uz Latvijas pilsētām, popularizējot un izglītojot par projektu. Vienlaikus Latvijas dzīļu atklājēji veic izpēti senākā dabīgā minerālūdens un izvēlētā projekta simbola „Mangaļi” dziļurbumam (410 m), lai jau jūlijā dotos ekspedīcijā uz dažādām Eiropas valstīm un izaicinātu tās, pierādot, ka Latvija ir minerālūdens lielvalsts. Vienlaikus viņu piedzīvojumiem var sekot līdzi sociālajos medijos – facebook.lv/dziluatklajeji un draugiem.lv/dziluatklajeji, kā arī tviterī @dzīluatklajeji. Projekts tiek realizēts sadarbībā ar Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti.

Informāciju sniedza:
Inga Retiķe un Jānis Bikše
Mob.: 26174731; DziluAtklajeji@gmail.com

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.