Saruna par dziedniekiem no tautas

29.03.2014.

29. martā Aizkalnes sabiedriskajā centrā ciemojās LU profesore, filoloģijas zinātņu doktore Janīna Kursīte – Pakule. Viņas veidotā izstāde par tautas dziednieci Zilākalna Martu pa Latviju ceļo jau trīsarpus gadus,  un atkal atgriezusies Latgalē.

Izstāde „Kaut kas no debesīm. Zilākalna Marta”, kas Aizkalnes sabiedriskajā centrā būs skatāma līdz 4. aprīlim, stāsta par 20. gadsimta slavenāko latviešu dziednieci. Izstādē eksponētas Zilākalna Martas fotogrāfijas, personīgās mantas, ko palaimējies atrast kādā no dziednieces pēdējām dzīves vietām: buramvārdu fragmenti, dziesmu grāmatas, kā arī kleitas zilzaļos toņos, jo dziedniece mīlēja zaļo krāsu un piedēvēja tai dziedinošas spējas.

Sarunā Aizkalnes sabiedriskajā centrā Janīna Kursīte – Pakule vedināja aizdomāties par garīgām vērtībām, stāstījumu papildinot ar divu videofilmu sižetiem: viena  uzņemta par tautas dziedniekiem padomju gados, otrā intervēta vārdošanas tradīciju teicēja Anna Dzene no Sutriem.

Šī izstāde raisīs katram savas individuālas asociācijas par viedo lauku sieviņu Zilākalna Martu un  dziedniekiem no tautas, kas apveltīti ar spējām ārstēt, dziedināt un paredzēt nākotni.

Aprīlī ar izstādi varēs iepazīties Aglonas bibliotēkā. 

Rita Džeriņa 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.