Preiļu novada pensionāri iepazīst Rēzekni

08.08.2013.

8. augustā – gada viskarstākajā dienā – mēs, Preiļu pilsētas seniori, devāmies ekskursijā uz Rēzekni – pilsētu Latgales sirdī. Mēs apmeklējām lielāko dievnamu Vissvētākās Jēzus Sirds Romas katedrāli, tad devāmies pie pieminekļa „Vienoti Latvijai”, ko tautā sauc par Latgales Māru. Piemineklis simbolizē brīvības cīņu ideju pret svešām varām, atbrīvoto Latgali, kā arī tautas centienus nosargāt savu Latviju.

Latgales kultūrvēstures muzeja ekspozīcijā „Rēzekne laikmetu griežos” uzzinājām pilsētas vēsturi kopš 9. gadsimta. Lielu interesi izraisīja Latgales keramikas ekspozīcija „Māla un uguns pārvērtību radīti brīnumi”, kas ataino Latgales keramiku vēsturiskajā skatījumā no podnieka amata pirmsākumiem līdz mūsdienu Latgales keramikas meistaru sasniegumiem.

Savukārt Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas Mākslas namā mūs priecēja kokgriezumiem bagātīgi rotāta ēka, griestu gleznojumi, greznās podiņu krāsnis un ekspozīcija „Latgales glezniecība”, kur apskatījām Latgales vecmeistaru gleznas, kā arī latgaliešu gleznotāju jaunās paaudzes darbus.

Iepazīstot Rēzekni, apstājāmies pie Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centra „Zeimuļs”. Gide mums pastāstīja, ka tajā notiek interešu un neformālās izglītības nodarbības bērniem un jauniešiem. Te atrodas Latgales amatnieku izstrādājumu veikals, ir telpas radošajām nodarbībām. „Zeimuļam” ir viens no lielākajiem zaļajiem jumtiem Baltijas valstīs.

Ejot pa Rēzekni, patīkami bija vērot sakoptās ielas un apstādījumus. Vairākiem Latgales slavenajiem cilvēkiem ir uzstādīti pieminekļi.

Visiem senioriem atmiņā paliks Latgales vēstniecība „Gors” ar savu plašumu, vienreizējo koncertzāli un plašajām telpām. „Gors” liek mums ikvienam lepoties ar paveikto Latgalē un aicina citus braukt ciemos, baudīt te radīto.

Ekskursijas noslēgumā aizbraucām uz saimniecību „Rozīte”, kur mūs sagaidīja laipna saimniece, viņa parādīja eksotisko putnu un pundurdzīvnieku privāto kolekciju, vējdzirnavas un labiekārtoto apkārtnes parku.

Paldies Preiļu novada domei par atbalstu. Paldies šoferim Robertam Určam par leilo izturību karstajā dienā.

Janīna Eiduka,
Preiļu novada PB valdes locekle

Pēdējās izmaiņas: 08.08.2013.