Grāmatas atvēršanas svētki Preiļu Galvenajā bibliotēkā

06.08.2013.

6. augustā Preiļu Galvenās bibliotēkas 2. stāvā notika grāmatas „Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajā Preiļu rajonā” atvēršanas svētki, kuru ietvaros bija tikšanās arī ar grāmatas autorēm un izdevniecības „Neputns” pārstāvi.

Kurš no mums, pasauli apbraukājot, nav apmeklējis vietējās sakrālās celtnes? Tās vienmēr ir skaistas un nozīmīgas – vai tā būtu koka baznīciņa, kas uzbūvēta bez nevienas naglas, vai modernisma arhitektūras šedevrs. Vasara ir īstais laiks, kad doties tuvākas un tālākas apkārtnes apceļošanā, un nenoliedzami viens no vilinošākajiem virzieniem vēl arvien ir Latvijas austrumu puse jeb Latgale.

Izdevniecības „Neputns” sērijā „Mākslas pieminekļi Latvijā” iznākusi piektā grāmata – mākslas zinātnieces Rūtas Kaminskas un Anitas Bisteres darbs „Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajā Preiļu rajonā”. Šī grāmata var kļūt par lielisku pavadoni jaunu vietu atklāšanā un līdzšinējo priekšstatu mainīšanā. Katoļu, vecticībnieku, pareizticīgo, luterāņu dievnami un citas sakrālās arhitektūras būves ir ar saviem stāstiem un vēsturi, kas kaut ko aizraujošu un būtisku var pavēstīt ikvienam – arī tiem, kam to reliģiskā nozīme ir sveša. 

‍Grāmatā ļoti plaši izmantots fotomateriāls – gan no arhīviem nākušais, gan mūsdienās uzņemtais. Pateicoties bagātajam fotogrāfiju klāstam, šis izdevums ir gluži kā ekskursija pa vēsturiskā Preiļu rajona dažādu ticību dievnamiem. Turklāt, šī grāmata ļauj ielūkoties arī tur, kur gadījuma viesi nez vai laistu, un redzēt to, ko gadījuma viesim nekad nerādīs.

Pateicoties Valentīnas Brices, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Valsts inspektores iniciatīvai, Preiļu Galvenajā bibliotēkā notika šīs vēsturiski svarīgās grāmatas atvēršanas svētki un tikšanās ar grāmatas autorēm Rūtu Kaminsku un Anitu Bisteri, kā arī izdevniecības „Neputns” direktori Elgitu Bērtiņu. Viesi pastāstīja par grāmatas tapšanas procesu, apkopotā materiāla kultūrvēsturisko nozīmi un paliekošo vērtību. Pasākumu patīkami atsvaidzināja muzikālie priekšnesumi Albeta Rusiņa, Antras Skuteles un Edgara Pastara izpildījumā.

Grāmatas autorus un izdevēju sveica Preiļu novada domes, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja un Preiļu Galvenās bibliotēkas darbinieki, Valentīna Brice un Preiļu Valsts ģimnāzijas angļu valodas un kultūras vēstures skolotāja un direktora vietniece mācību darbā Anna Svile.

Ar pasākuma fotogrāfijām var iepazīties šeit: http://www.preilubiblioteka.lv/?menu=49&smenu=18

Ilona Skorodihina
Preiļu Galvenās bibliotēkas vadītājas pienākumu izpildītāja

Pēdējās izmaiņas: 06.08.2013.