Preiļu novada invalīdu biedrības ciemošanās Utenā

24.07.2013.

24. jūlijā Preiļu invalīdu biedrības valdes locekļi un aktīvākie biedri devās ciemos uz Preiļu sadraudzības pilsētu Utenu. Agrais rīts nebija radījis biedros humoru, jo tāls ceļš priekšā nācās agri izbraukt jau 6.00 no rīta. Pavadītais ceļš nelikās garš, jo tas vijās ar smiekliem, interesantiem stāstiem un atgadījumiem.

Pēc neilga laika mūs sagadīja Utenā lietuvieši. Piebraucot pie organizācijas ēkas, mūs sagaidīja ar bungu rīboņu un akardiona dziesmām. Ātri vien tikām aicināti pie klāta galda. Saimnieki pastāstīja par savu organizāciju un lūdza visus līdzbraucējus pastāstīt, ko mēs darām biedrībā. Sarunu starplaikos mājnieki dziedāja lietuviešu dziesmas.

Preiļu biedrības ansamblis “Lai skan” arī bija sagatavojis 3 dziesmas, kuras Lietuviešu organizācijā dziedājām latgaliešu valodā, jo tā ir vairāk līdzīga lietuviešu valodai. Pēc cienesta mēs tikām izvadāti pa lieliskākajām Utenas apskates vietām. Pirmā no tām bija ķeramikas muzejs ar lielu izstādes zāli un daudz interesantiem apskates objektiem, kas bija izvietoti divos stāvos. Lietuviešu ķeramiķis pastāstīja, ka viņam ir sadarbība ar latgaliešu ķeramiķiem no Rēzeknes un Daugavpils. Tika rādīts video par notikušiem gadatirgiem.

Pēc tam mēs devāmies uz veco ļaužu pansiju, kas bija lieliski iekārtota, kur ir tikai 18 guļvietas. Galvenais, ka tur ir lieliski dzīvošanas apstākļi, kas neizraisa diskomfortu kā Latvijas pansijās ar lielu iemītnieku skaitu un nepatīkamu aromātu. Šeit viss bija vienkārši lieliski – ne miņas no pārblīvētības un šaurības.

Pa ceļam uz nākamo apskates objektu bija redzams, ka Utenā ir daudz atjaunotu ēku un nav aizaugušu lauku, kā arī daudz skaistu vietu piekļuvei pie ūdens. 

Nākamais apskates objekts bija zirglietu muzejs, kas ir izveidots atjaunotās klētīs. Tur bija skatāmas visas lietas, kas saistītas ar zirgu simboliku – no zirgu figūriņām līdz vimpeļiem un piespraudēm, kaklasaitēm, segliem un citām zirgu jūgšanas lietām. Šajā muzejā mājas saimnieca mūs cienāja ar tikko sietu mājas sieru. Paši apskates objeki zirgi – ganījās pļavās un tos varēja redzēt no lielāka attāluma.

Nākamā pieturvieta bija svētavots, kas palīdzot pret visām kaitēm. Interesants bija krucifiks – pielūgsmes statuja, kur cilvēki bija atsājuši rožukroņus. Pie šIs statujas bija blakus akmens, uz kura apsēžoties pazūdot visas kaites.

Nākamā pieturvieta bija pusdienvieta, kas atradās senlaicīgā guļbūvē, kas bija tuvu ūdenim ar skaistu iekoptu apkārtni. Tika arī apskatīti un iegādāti suvenīri Utenas tūrismas centrā. Atapakaļ ceļā devāmies arī iepirkties vietājā Maximā, lai mājniekiem sagādātu kādu lietuvisku dāvānu, kas asociējas ar to.

Liels paldies Preiļu novada domei, kas piešķīra transportu, lai mēs – Preiļu invalīdu biedrība – varētu apskatīt lielisko Utenas pilsētu, kā arī gūt iespaidus, kas spilgti paliks mūsu atmiņas un priecēs par iespēju atklāt lielisko kaimiņvalsti Lietuvu.

Preiļu novada invalīdu biedrība

Pēdējās izmaiņas: 24.07.2013.