Raiņa muzejs Jasmuiža 9. un 10. augustā aicina uz keramikas cepļa kurināšanu un atvēršanu!

09.08.2013.

9. augustā Raiņa muzejā Jasmuiža (Preiļu novads, Aizkalne) rekonstruētajā Andreja Paulāna darbnīcā – ceplī TLMS „Rēzeknes apriņķa podnieki” ar saviem apdedzināšanai sagatavotajiem māla traukiem piepildīs cepli un ap pusdienlaiku to iekurinās. Galvenie atbildīgie par podu apdedzināšanu būs keramiķi no Daugavpils Vladislavs un Edvīns Vinceviči. Vakara gaitā būs iespēja aprunāties ar podniekiem, kā arī vērot cepļa kurināšanas procesu un ap pusnakti – lielo liesmu. Par keramiķu darba rezultātu varēs pārliecināties 10. augustā, kad plkst. 11.00 notiks vēl karsto krāšņi glazēto trauku izņemšana. Būs iespēja darbus arī iegādāties.

Cepļa atvēršanas pasākumu vadīs Andris Ušpelis. Pasākuma laikā notiks viktorīna par Latgales keramiku un muzeju, kā arī būs iespēja piedalīties sviesta kulšanā un svaigā sviesta degustācijā.

Būsiet mīļi gaidīti Jasmuižā!

Ieejas maksa cepļa atvēršanas pasākumā – Ls 1.00 (muzeja ieejas biļete)

 

Keramiķa Andreja Paulāna darbnīcas – cepļa vēsture

Laika gaitā liela daļa veco Latgales keramiķu cepļu un darbnīcu kļūst par vēsturi un atmiņām, bet Andreja Paulāna cepli pēc meistara nāves mantinieki atdod muzejam. 1973. gada rudenī no Andreja Paulāna dzimtajām mājām „Šembeļiem” meistara ceplis tiek pārvests uz Jasmuižu, iepriekš ik baļķi iezīmējot un sanumurējot. 1975. gada 30. maijā cepli atver apmeklētājiem.

Tomēr gadu nasta bija stipri skārusi vēsturisko ēku un 90. gadu nogalē tika pieņemts lēmums cepli rekonstruēt. 1998. gada jūlijā notika sabiedriskā fonda „Jasmuiža” dibināšanas sēde. Par tā pirmajiem biedriem kļuva Aizkalnes pagasta padome un Preiļu rajona padome, Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzeja toreizējais direktors Ivars Zukulis, kinorežisors Jānis Streičs, mākslinieks Jāzeps Pīgoznis, LR Saeimas deputāte Anta Rugāte, keramiķis Pēteris Ušpelis un Raiņa muzeja „Jasmuiža” darbinieki. Klātesošie parakstīja „Svinīgi svarīgu apsolījumu”, ka darīs visu iespējamo, kā arī neiespējamo, lai 1999. gada Pēteros atklātu slavenā podnieka rekonstruēto cepli. Solījums tika pildīts un 1999. gada 2. jūlijā atjaunotajā darbnīcā notika cepļa kurināšana un 3. jūlijā – cepļa atvēršana un svinīga atklāšana. No šī brīža katru gadu notiek Andreja Paulāna rekonstruētā cepļa kurināšana.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.