Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izstāde „Preiļi gleznās”.

18.06.2013.

 

No 2013. gada 18. jūnija Preiļu kultūras nama izstāžu zālē /Raiņa bulvārī 28/.

 

Kolekciju „Preiļi gleznās” veido trīsdesmit dažādu autoru aptuveni astoņdesmit mākslas darbi, kuros iemūžināts Preiļu muižas apbūves komplekss ar romantisko parku, pili, kapelu, staļļiem, sarga mājiņu un parka vārtiem, pilsētas ielas, nami, tuvākas un tālākas apkārtnes ainavas. Šie mākslas darbi galvenokārt muzejā nonākuši kā mākslinieku dāvinājumi, muzeja  organizēto  plenēru rezultātā.

Plenēru tradīcija Preiļos aizsākusies jau tālā pagātnē. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājumā atrodas darbi, kas datēti ar 1980. gadu,­­ – no plenēra, kurā piedalījušies  Rīgas Tautas tēlotājmākslas studiju dalībnieki. 1995. gadā Preiļos notika Rēzeknes Mākslas koledžas audzēkņu plenērs, bet 2002. gadā –  jauno mākslinieku vasaras praksi turpināja Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles studenti.

Profesionālo mākslinieku plenērus muzejs uzsāka organizēt

1998. gada vasarā. No 2005. gada par tradīciju kļuvuši rudens plenēri Preiļos un no 2010. gada – arī Riebiņos – brīdī, kad daba pierimusi pēc plaukšanas, augšanas un augļu riešanas, bet  krāsas ieguvušas pilnbriedu. 

Rudens plenēros piedalās  profesionāli mākslinieki no Latgales,  Rīgas, mūsu novadnieki un no 2007. gada – arī viesi no ārvalstīm.

 

Organizējot plenērus,  tiek veicināta novada mākslinieku radošā darbība, jauno mākslinieku izaugsme. Šo profesionālo mākslas plenēru rezultātā, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājums regulāri tiek papildināts ar augstvērtīgiem mākslas darbiem. Gadu gaitā paplašinājies gan dalībnieku sastāvs, gan teritoriālās robežas glezniecisko ainavu meklējumos. Mākslinieki atzīst, ka plenērus jārīko jaukās saskarsmes dēļ, ko vienā veselumā sakausē mākslinieks, cilvēki un vide.

Izstāde sniedz ieskatu kolekcijas „Preiļi gleznās” veidošanās vēsturē.

Attēlā: Jāzeps Pīgoznis. „Preiļos”. 1998. k., e., 54×65

Informāciju sagatavoja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja galvenā māksliniece Silvija Berezovska


Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.