Rēzeknes ielas 32. māja piedalās konkursā „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2013”

19.06.2013.

 

  Konkursā „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2013” ir saņemti 42 pieteikumi, no kuriem 25 iesniedzēji pretendē uz uzvaru nominācijā „Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2013”. Latgali konkursā pārstāv divas ar ERAF līdzfinansējumu nosiltinās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas – Rēzeknes ielas 32. māja no Preiļiem un viena māja no Rēzeknes pilsētas.

Daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Rēzeknes ielā 32 ir spilgts piemērs tam, ka iesaistīties māju siltināšanas programmā ir izdevīgi pašiem iedzīvotājiem. Mājas dzīvokļu īpašnieku biedrības „Rēzeknes 32” valdes priekšsēdētāja Agafija Trusova pastāstīja, ka pirmā ziema siltinātā mājā veiksmīgi aizvadīta. Pat tie dzīvokļu īpašnieki, kuri sākotnēji bija piesardzīgi un uzskatīja, ka siltināt nevajag, tagad savu viedokli ir mainījuši un pauž pārliecību, ka siltināt tomēr bija vērts. Rēķini par apkuri un kredītmaksājumi kopā ņemot bija mazāki nekā ziemās pirms renovācijas par apkuri vien.

A. Trusova domā, ka siltumenerģijas ietaupījums nākamajā apkures sezonā būs vēl lielāks, jo aizvadītajā ziemā mājas iemītnieki vēl nebija pieraduši, ka radiatorus tagad iespējams regulēt, un ēkai bija vēl jāizžūst. Rēķini dzīvokļos atšķīrās pat trīs reizes – vieni apzināti vēlējās, lai būtu ļoti silti un priecājās par komfortu dzīvokļos, vēl citi – centās regulēt radiatorus un iespējami vairāk ietaupīt. Daudziem nepierasti likās, ka radiatori paši automātiski ieslēdzas un izslēdzas, bet reizēm ir pavisam auksti.

Vēl viena novitāte ir „gudrā ventilācija” – logos iebūvētas ventilējamās kameras. Tiklīdz mitruma līmenis dzīvoklī pārsniedz normu, tās ieslēdzas un pūš gaisu. Ventilējamās kamerās iebūvētas īpaša materiāla plāksnītes, kas jutīgas pret mitrumu. Iedzīvotāji to novērtē, atgriežoties no vairāku dienu prombūtnes dzīvoklī ir svaigs gaiss un reizē novērsta pelējuma rašanās problēma.

Mājas renovācija ir paveicama, vienīgi kādam jāuzņemas procesa virzīšana un daudz, daudz jāstrādā. Tas ir atbildīgs darbs, kas reizē prasa arī daudz neatlaidības. A. Trusova saka paldies visiem, kuri palīdzēja mājas renovācijā ar padomu un atbalstu rūpju brīžos, tiem, kuri izturējās ar sapratni, un tiem, kuri pauda kritiku, tā palīdzot izvairīties no kļūdām. Paldies SIA „Preiļu saimnieks” valdes priekšsēdētājam Jānim Mūrniekam par pretimnākšanu, Siltuma un ūdens apgādes daļas vadītājam Vladimiram Haritonovam par konsultācijām un ieteikumiem siltumapgādes sistēmas sakārtošanā, paldies Preiļu novada domes izpilddirektoram Vladimiram Ivanovam par atbalstu un iedvesmošanu! Par renovāciju šobrīd ir ļoti daudz informatīvu materiālu – prezentācijas semināru ieraksti. Vienīgi pats no sevis nekas nenotiek, pašiem jāvirza process un jādarbojas.

Konkursa laureātu godināšana notiks 26. jūnijā atjaunotajā kultūras pilī „Ziemeļblāzma” Rīgā. Konkursu organizē Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un žurnālu „Būvinženieris”. Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivātes jomā, veidot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu un arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu. Konkurss „Energoefektīvākā ēka Latvijā” tiek organizēts jau trešo gadu pēc kārtas un pērn dalībai konkursā tika saņemts 41 pieteikums.

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.