Vispasaules vēja dienā aicina novērtēt vēja neizmantoto potenciālu

15.06.2013.

Sestdien, 15. jūnijā, jau sesto gadu visā pasaulē tiks atzīmēta Vispasaules vēja diena. Latvijas Vēja elektroenerģijas ražotāju savienība (VERS) šajā dienā aicina arī Latvijas iedzīvotājus un politiķus pievērst uzmanību vēja resursa neizmantotajam potenciālam. Dati liecina, ka pagaidām Latvijā ir izmantoti tikai aptuveni 5% no dabas dotā vēja enerģijas potenciāla, lai gan atjaunojamās elektroenerģijas kontekstā tai ir lielākā efektivitāte un mazākā ietekme uz vidi.

Latvijā 2012. gadā vēja elektrostacijas saražoja 105 GWh elektroenerģijas. Lietuva un Igaunija teju pieckārt apsteidz Latviju vēja resursa apgūšanā, ražojot elektroenerģiju. Latvijā vēja enerģijas nepilnīgā izmantošana saistīta ar vēsturiski veidojušos situāciju un salīdzinoši lielajām hidroelektrostaciju (HES) jaudām, kā arī valsts enerģētikas politiku un pieņemtajiem lēmumiem. Taču ilgtermiņā tieši vēja elektroenerģija ir tā, kas var palielināt Latvijas energoneatkarību, samazinot lielo energoresursu importētāju ietekmi, kā arī ļaut attīstīt videi draudzīgo energoražošanas jomu.

„Vispasaules vēja diena ir īstais brīdis, lai pievērstu uzmanību vēja spēkam un akcentētu efektīvu dabas procesu izmantošanu. Atjaunojamās enerģijas resursi un to sniegtās iespējas ir jāskata ilgtermiņā. Piemēram, vēja elektroenerģija 25-30 gadu griezumā izmaksā ap 3-4 santīmiem par kWh. Pirmajos gados tā ir dārgāka, jo jāsedz vēja parku izveidē investētie līdzekļi, taču nākamajos tās izmaksas ir zem biržas cenas, un ir vērā ņemams ieguvums valstij un tās iedzīvotājiem,” saka VERS valdes loceklis un 4 Energia valdes loceklis Toms Nāburgs.

T.Nāburgs atzīmē, ka „Latvijā mēs ļoti nopietni izturamies pret tādiem resursiem kā ūdens vai kokmateriāli, kas ir Latvijas bagātība. Tajā pašā laikā ļoti vieglprātīgi nemanām resursu, kas mums ir visapkārt, brīvi pieejams un neierobežotā daudzumā – vēju. Mēs to izmantojam aktīvās atpūtas pasākumos kā, piemēram, burāšana, vindsērfings, kaitbords, bet, manuprāt, ir pienācis brīdis to nopietnāk sākt izmantot arī ražošanā, valsts energoneatkarības un arī ekonomiskās izaugsmes veicināšanā. Atcerēsimies, ka vēja enerģija ir dabai draudzīgākā no visām un ar milzīgu potenciālu.”

10 fakti par vēja elektroenerģijas ražošanu:

 

  1. Vēja izmantošanai enerģijas ieguvē ir aptuveni septiņus tūkstošus gadu sena vēsture.
  2. Pirmie vēja ģeneratori Latvijā tika uzstādīti 1995. gadā.
  3. Vēja elektrostacijas turbīnas darbojas, ja vēja stiprums ir no 2,5 – ~ 25 m/s. Stipra vēja brāzmu laikā vēja ģeneratoru turbīnas automātiski izvairās no vēja.
  1. Vēja elektrostaciju augstums arvien tiek palielināts, vidēji tas šobrīd sniedzas aptuveni 30 stāvu ēkas augstumā.
  2. Vēja turbīnu jauda ir no dažiem kW līdz vairāk nekā 7500 kW.
  3. Vēja elektrostacijas turbīna sastāv aptuveni no 8000 detaļām.
  4. Lietuva un Igaunija katra saražo 45%, bet Latvija 10% no Baltijas vēja elektroenerģijas. Latvijā patēriņš ir 7 TWh, no tām vēja elektroenerģija – 0.105 TWh.
  5. Atjaunojamo elektroenerģiju atbalsta visā Eiropas Savienībā: pēdējo 5 gadu laikā visvairāk izbūvētas tieši vēja elektrostacijas, kas sastāda 40% no jaunizbūvēto staciju apjoma.
  6. Eiropā lielākās vēja enerģijas ražotājas ir Vācija un Spānija.
  7. Paredzams, ka 2020. gadā vēja enerģijas ražošanā Eiropā tiks nodarbināti 520 000 cilvēku (2010. gadā nodarbināti 238000).

 

Biedrība Vēja elektroenerģijas ražotāju savienība (VERS) ir izveidota, apvienojoties Baltijā lielākajiem vēja elektroenerģijas ražotājiem. Tās mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu, efektīvu, uz tirgus principiem balstītu un pārskatāmu vēja elektroenerģijas ražošanu, sniegt profesionālu atbalstu valsts un pašvaldības institūcijām atjaunojamās elektroenerģijas politikas jomā, kā arī veicināt sabiedrības informētību par atjaunojamās elektroenerģijas potenciālu un attīstības iespējām Latvijā.

 

Papildu informācija:
Evita Bille
VERS sabiedrisko attiecību konsultante
E-pasts: evita.bille@ka.lv
Tālrunis: +371 29448051, +371 67201460
www.vers.lv  

 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.