Renovē daudzdzīvokļu māju Saltupes ielā 2

27.05.2013.

Maija beigās noslēgsies daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Saltupes ielā 2 renovācija. Projekta „Ēkas Saltupes ielā 2, Preiļos renovācija” būvdarbi notiek Eiropas Reģionālā fonda (ERAF) aktivitātes „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi” devītās projektu iesniegumu atlases kārtas ietvaros. Biedrības „Saltupes iela 2” valdes priekšsēdētājs Aigars Vilcāns pavēstīja, ka būvdarbus veic SIA „Preiļu celtnieks”. Kopējās attiecināmās būvdarbu izmaksas sastāda 32 800 latu, ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) noslēgts līgums par 60% attaisnoto renovācijas izdevumu atmaksu. Energoauditu finansēja Preiļu novada dome.

Ietaupīs kurināmo

Projektā paredzēti kompleksi pasākumi siltuma zudumu samazināšanai – visu ārsienu, tostarp cokolu un ieejas mezgla siltināšana, logu nomaiņa, pagraba un bēniņu pārseguma siltināšana, jumta nomaiņa.

Saltupes ielas daudzdzīvokļu mājām nav centralizētās siltumapgādes sistēmas, katrs savu dzīvokli kurina ar malku. Šāds apkures veids nebūt nav šķērslis, lai daudzdzīvokļu māja pretendētu uz līdzfinansējumu siltināšanai. A. Vilcāns stāsta: „Cilvēki jaunāki nepaliek. Pensionāriem grūti sagādāt un ienest dzīvokļos malku.” Plānots, ka pēc siltināšanas gandrīz trīs reizes samazināsies siltuma patēriņš, tādējādi vajadzēs izmantot mazāk malkas, kas šobrīd nav lēts apkures veids. Tādēļ iedzīvotāji jau no paša sākuma pauda atbalstu mājas siltināšanas idejai.

Labas idejas piepildās

„Realizēt var visas idejas, projektētājs un domes speciālisti ir saprotoši,” A. Vilcāns dalās siltināšanas projekta izstrādes pieredzē. A. Vilcāns turpina: „Apmeklējot mūsu māju, projektētājs redzēja, ka pie mājas bērni spēlē futbolu – uz asfalta pat iezīmētas laukuma līnijas. Pārliecināt bērnus, ka pēc tam, kad māja būs renovēta, vairs nedrīkstēs bojāt sienu un spēlēt bumbu, būtu grūti. Tāpat droši vien pa kluso spēlēs. Tādēļ bija jāmeklē risinājums.” Siltinātā siena papildus tiks noklāta ar dēļu segumu, un kura pat būs uzzīmēti futbola vārti.

A. Vilcāns ar gandarījumu atzīst, ka rūpīgi plānojot gan laiku, gan arī finanšu līdzekļus iespējams uzlabot savu dzīves vidi. Sākotnēji iedzīvotāji kopīgiem spēkiem uzcēluši malkas šķūnīti, tagad nosiltināta māja. Bet labiem saimniekiem darba un ieceru netrūkst – lai ēka būtu pilnībā sakārtota, iedzīvotāji par saviem līdzekļiem flīzēs balkonus un uzstādīs tiem nojumes. Nākotnē kāda cita projekta ietvaros varētu piesaistīt līdzfinansējumu un ierīkot atsevišķu šķeldas katlu, lai apkurinātu visu māju.

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.