Lietuviešu mākslinieka Jonasa Pleckevičiusa gleznu izstāde „Latgale” būs skatāma no 2. maija līdz 2. jūnijam

02.05.2013.

Lietuviešu mākslinieka Jonasa Pleckevičiusa gleznu izstāde „Latgale” būs skatāma no 2. maija līdz 2. jūnijam

JONAS PLECKEVIČIUS

1948.gada 18. augustā

No 2013. gada 2. maija līdz 2013. gada 2. jūnijam Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs Preiļu novada kultūras nama izstāžu zālē (Raiņa bulvārī 28) piedāvā lietuviešu mākslinieka Jonasa Pleckevičiusa gleznu izstādi „Latgale”.

Izstāde ir muzeja veltījums Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai.

Izstādē būs apskatāmi 18 mākslas darbi no autora privātkolekcijas un vairāki darbi no Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma, kas gleznoti starptautisko plenēru laikā vairākās Latgales vietās – Rēzeknē, Preiļos, Riebiņos, Krāslavā u.c.

Jonas Pleckevičius ir aktīvs plenēru organizators un dalībnieks. Regulāri piedaloties Latgales mākslinieku aktivitātēs, ir iemantojis ne vien draugus un domubiedrus, bet arī latgaliešu cieņu par mīlestību, ar kādu runā par Latgali savās gleznās un rakstos.

2007. gadā Preiļu pilsētai Jonass Pleckevičius veltīja šādas rindas: „Katrai pilsētai ir sava seja, vizītkarte. Preiļiem tā varētu būt parks, pils, baznīca, kapela. Preiļu lielākā vērtība ir cilvēki, kuri šeit dzīvo, jo zinu, ka tie ir viesmīlīgi, labestīgi, sirsnīgi. Preiļi, skatoties svešinieka acīm, ir sakopta, pieticīga, mierīga pilsētiņa, kura atrodas nozīmīgu ceļu krustpunktā. Arī pašā pilsētas centrā krustojums. Tātad šī vieta senatnē ar kaut ko īpašu izcēlās un bija gudri cilvēki, kuri to saprata un apmetās uz dzīvi. Tā kā mani piesaista vēsturiskas tēmas, gleznoju pašas ievērojamākās vietas un ēkas pilsētā – Preiļu pili, parku un vārtus, Preiļu Romas katoļu baznīcu”.

Gleznotājs dzimis 1948.gadā Švenčoņos (Švenčionys) Lietuvā, pašlaik dzīvo Utenā. Absolvējis Viļņas Valsts mākslas institūta Glezniecības fakultāti. 1976.g. izveidojis Utenas mākslas skolu un ir tās direktors. Koordinējis Utenas mākslas skolas – bijušās zirgu pasta stacijas restaurācijas darbus (1998-2003).

Pētījis senā zirgu pasta ceļa Sanktpēterburga-Varšava vēsturi un sagatavojis 3 grāmatas par šo tēmu, aprakstot zirgu pasta ceļa stacijas Utenas apriņķī (2000), no Rēzeknes līdz Utenai (2005) un no Kauņas līdz Daugavpilij (2007).

Jonasa Pleckevičiusa darbi atrodas privātkolekcijās un muzejos daudzās valstīs, tai skaitā Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā kā mākslinieka dāvinājumi.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar autoru 2013. gada 2. maijā plkst. 15.00

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.