27. aprīlī Preiļu KN Folkloras kopas NAKTINEICA 60 gadu jubilejas koncerts

27.04.2013.

27. aprīlī plkst. 15.00 Preiļu KN Folkloras kopas NAKTINEICA 60 gadu jubilejas koncerts.

Ieeja brīva 

Etnogrāfiskais ansamblis „Naktineica‟ atzīmēs 60 gadu jubileju

Preiļos, Preiļu Kultūras namā, 2013. gada 27. aprīlī ar pasākumu „Man bej dzīsmu pīci pyuri, sešys mozys vuoceleitis‟ viens no Latvijā vecākajiem etnogrāfiskajiem ansambļiem „Naktineica‟ atzīmēs savas darbības 60 gadu jubileju.

Pasākuma pirmajā daļā izskanēs „Naktineicas‟ iemīļotāko un spēcinošāko dziesmu koncerts, atklājot ansambļa dalībnieču unikālo sievišķīgo dzīvesziņu.  Tāpat arī tiks ieskandināts pirmais mūzikas albums, kas tapis sadarbībā ar kultūras menedžmenta centru „Lauska‟. Otrajā daļā gaidāmi ansambļa draugu apsveikumi, kā arī muzikāli sveicieni no  kolektīviem, kurus saista ilggadēja draudzība ar „Naktineicu‟. Pasākums noslēgsies ar latgalisku balli, kur būs gan daņči, gan mielošanās pie svētku galda, kavēšanās spilgtāko notikumu atmiņās.

Preiļu novada Saunas pagasta etnogrāfiskā ansambļa „Naktineica‟ pirmsākumi meklējami 1953. gadā, kad Aleksandra Vasiļevska vadībā tika nodibināts Ždanova vārdā nosauktā kolhoza ansamblis. No 1966. gada ansambļa vadītājs bija Jānis Teilāns. Vēlāk ansamblis pārdēvēts par Saunas etnogrāfisko ansambli, tomēr vēlāk dalībnieki vienojušies par latgalisku nosaukumu „Naktineica‟. Tas latgaliski nozīmē ‘rudzupuķe’ un asociējas arī ar tumši zilajām rūtainajām villainēm, kuras papildina ansambļa dziedātāju tautas tērpus. Kopš 2010. gada etnogrāfiskā ansambļa „Naktineica‟ vadītāja ir Anita Fedotova.

Ansambļa lielākā vērtība ir saglabātais un pārmantotais muzikālais un dzīvesziņas materiāls, kas nāk no teicējām Annas Kažas, Rozālijas Gilučas, Jadvigas Anspogas, Teklas Pastares, Franciškas Skuteles un citām Saunas pagasta sievām. „Naktineicas‟ repertuārā ir ap 200 godu, ieražu, sadzīves dziesmu. Dziesmu dokumentēšanas darbu ir veicis ansambļa ilggadējais vadītājs Jānis Teilāns, kā arī komponisti Pauls Kvelde, Aldonis Kalniņš, folkloras pētnieces Mirdza Asare un Jadviga Rudziša. Dziesmu ierakstus veikuši gan Latvijas Radio, gan aktīva sabiedriskā latviešu darbiniece Lielbritānijā Lilija Zobens. Ansambļa dalībnieces iemūžinātas  Antona Kūkoja un Rodrigo Rikarda televīzijas filmā „Rūtoj saule, rūtoj bite‟ (1983).

Informāciju sagatavoja: Anna Briška

Papildus informācija:
Anita Fedotova,
Saunas pagasta etnogrāfiskā ansambļa „Naktineica‟ vadītāja
Mob.: +371 29900275, e-pasts: anitafedotova@inbox.lv

 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.