BTA: 44% skolēnu atstarotāju ikdienā nelieto

25.02.2013.

Lai arī katru gadu norisinās dažādas informatīvi izglītojošas kampaņas, 44% skolēnu ikdienā aizvien nelieto atstarotāju, noskaidrots apdrošināšanas sabiedrības „BTA Insurance Company” SE veiktajā pētījumā. Tas nozīmē, ka ik dienas, atrodoties uz ielas, šie skolēni pakļauj sevi ceļu satiksmes negadījuma apdraudējumam.
Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) statistiku pērnā gada laikā ceļu satiksmes negadījumos cietuši 174 bērni vecumā līdz 14 gadiem.

Aptaujas dati norāda, ka 48% no respondentiem – skolēniem mācās Rīgas skolās, bet 38% – Latvijas reģionu skolās.

Katrīna Radzinska, “BTA Insurance Company” SE Personu apdrošināšanas departamenta direktore: „Ik gadu statistika apliecina to, ka vairāki desmiti bērnu cieš ceļu satiksmes negadījumos ne tikai iesaistītā autovadītāja, bet arī pašu neuzmanības dēļ. Jāuzsver, ka vairākos ceļu satiksmes negadījumos bērni gūst gan nopietnas traumas, gan gājuši bojā. Lai šo situāciju mainītu, nepieciešama intensīva un regulāra skolēnu un mazāku bērnu izglītošana par atstarotāju nepieciešamību un nozīmi gājēju drošībā. Nozīmīgi ir arī pastāstīt par pareizu atstarotāju lietošanu, jo bieži vien ap roku apliekamie atstarotāji tiek nēsāti ķermeņa nepareizajā pusē, virsdrēbēs iestrādātos atstarotājus aizsedz mugursomas. Tāpat bērni jāizglīto par ceļu satiksmes noteikumiem, kas attiecināmi uz gājējiem, jo tikai atstarotāja lietošana vien nepasargās no iespējām ciest ceļu satiksmes negadījumos.”

Aptaujas laikā trešā daļa bērnu (33%), kas ikdienā lieto atstarotājus, atzinuši, ka izmanto atstarotājus-piekariņus. Otrs populārākais atstarotāju veids ir virsdrēbju apdarē iestrādāti atstarotāji, tam seko ap roku apliekami atstarotāji, atstarotāji uz mugursomas u. c. 

Arī BTA pieredzē ir gadījumi, kad neuzmanības un pārgalvības dēļ ceļu satiksmes negadījumos cietuši bērni. Piemēram, nesen motociklists notrieca bērnu, kurš negaidīti un strauji izskrēja uz gājēju pārejas. Negadījumā bērns guva sasitumus un nobrāzumus. Šogad noticis arī viens no traģiskākajiem gadījumiem BTA pieredzē, kas apliecina vecāku pārgalvību un to, ka arī atstarotāji ne vienmēr pasargā no ceļu satiksmes negadījumiem. Proti, negadījums notika vakarā, kad tēvs vizināja dēlu uz ragavām, kas bija piestiprinātas motorollera aizmugurē. Motorolleram bija ieslēgtas gaismas un uz bērna virsjakas bija iestrādāti atstarotāji. Nelaimes gadījumā motorolleri notrieca lielā ātrumā garām braucoša automašīna. Bērns no gūtajām traumām mira notikuma vietā, bet smagi cietušais tēvs tika nogādāts slimnīcā.

Skolēnu vecāki atstarotājus ikdienā nelieto
Lai arī vecākiem būtu bērni jāinformē par atstarotāju nozīmi diennakts tumšajā laikā, aptaujā noskaidrots, ka lielākā daļa skolēnu jeb 71% atzinuši, ka viņu vecāki ikdienā atstarotājus nelieto. Tikai 29% bērnu atklājuši, ka viņu vecāki atstarotājus lieto.

Katrīna Radzinska: „Diennakts tumšajā laikā autovadītājiem redzamība uz ceļa ir sliktāka, un to vēl vairāk pasliktina laikapstākļi – piemēram, sniegs vai lietus. Jāuzsver, ka bērni priekšstatu par dažādiem drošības pasākumiem un to nepieciešamību uz ielas pirmkārt gūst no vecākiem. Aptaujas rezultāti viennozīmīgi parāda to, ka izglītošanā par atstarotāju nepieciešamību diennakts tumšajā laikā un nozīmi gājēju drošībā jāiesaistās ne tikai skolotājiem, CSDD un uzņēmumiem, bet arī pašiem vecākiem. Šajā ziņā atvases ir ne tikai regulāri un atkārtoti jāinformē, bet arī pašiem jārāda piemērs, lietojot atstarotāju.”

BTA skolēnu aptauju veica šī gada janvārī. Tajā piedalījās 710 skolēni no Rīgas un Latvijas lauku reģionu skolām.

Informāciju sagatavoja:
Aīda Šmits
„BTA Insurance Company” SE
Sabiedrisko attiecību vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.