Pastiprinoties salam, aicina barot meža dzīvniekus

20.02.2013.

Aukstums un  dziļās sniega kupenas ir smags pārbaudījums meža dzīvniekiem, īpaši pārnadžiem – stirnām un staltbriežiem, kuriem ziemas mēnešos piekļuve barībai var būt sevišķi apgrūtināta. Ikviens var palīdzēt meža dzīvniekiem pārvarēt bargos laikapstākļus, pareizi tos piebarojot – nekaitējot pašiem dzīvniekiem un nenodarot postījumus mežaudzēm.

Par dzīvnieku dzīves apstākļiem ziemā rūpējas mednieku kolektīvi, taču arī zemnieki, mežu īpašnieki, dzīvnieku un dabas draugi mežā var izlikt barotavas. Dzīvnieki ziemas otrajā pusē ir novārguši, jo visas uzkrātās rezerves jau ir izmantotas. Visgrūtāk meža dzīvniekiem klājas tieši februārī un martā, kad barības dabā ir maz un tā ir grūti pieejama.

Rolands Orlovskis, Brieža dārza un Latvijā lielākā medību centra “Purnavu muiža” īpašnieks: „Vēloties palīdzēt meža dzīvniekiem, svarīgākais pamatprincips ir regularitāte un barības kvalitāte. Pie viegli un regulāri pieejamas barības pieradušiem dzīvniekiem barības trūkums var sagādāt daudz lielākas problēmas, nekā vietās, kur piebarošana netiek veikta. Nepareizi piebarojot zvērus, var kaitēt ne tikai pašiem dzīvniekiem, bet arī laukiem, mežiem un to īpašniekiem, tāpēc svarīgi ievērot pareizus piebarošanas principus.”

Kas jāzina par meža dzīvnieku barošanu ziemā?
– Meža dzīvniekus ietiecams barot ar sienu un sulīgu skābbarību, piemēram,  burkāniem, kāļiem, bietēm, āboliem, kartupeļiem.
– Nav ieteicama barības likšana tieši uz zemes, labāk izveidot speciālu sili, kur dzīvniekiem mieloties.
– Neaizmirstiet izņemt barību no iepakojuma papīra vai plastmasas, pirms novietojiet to barotavā.
– Ja barošana uzsākta, tā jāturpina visu ziemu
– Barotavas vēlams izvietot sausā vietā, ne ilggadīgajās ganībās.
– Nedrīkst uzsākt piebarošanu blakus jaunaudzēm vai lauksaimniecībā izmantojamā  zemēm.
– Barotavu atrašanās vietu vēlams saskaņot ar zemes īpašnieku.
– Pareizi nodrošinot dzīvniekiem nepieciešamās barības vielas, iespējams arī samazināt postījumus saimniecībām un mežaudzēm.

Autovadītāju ievērībai!
Ziemas nogalē meža dzīvnieki arvien biežāk redzami pārvietojoties gar ceļmalām barības meklējumos. Kad meža dzīvniekiem organismā trūkst sāls, tie ziemas apstākļos meklē uz ceļa braucamās daļas nokaisīto sāli. Tāpēc šajā laikā autovadītājiem ir jābūt īpaši uzmanīgiem mežaudžu tuvumā.

Par „Purnavu Muižu”
Latvijā liekākais medību centrs „Purnavu Muiža” ir dibināts 2008. gadā. Medību centrs medniekiem nodrošina pilnu servisu – konsultācijas par ar medībām saistītiem jautājumiem; plaša spektra preces medībām un medniekiem, semināru un apmācību organizēšanu. Centrā atrodas Baltijā vienīgā slēgta tipa 100 metru šautuve ar modernu aprīkojumu, kā arī interaktīvā šautuve.

Informāciju sniedza:
Rolands Orlovskis
Latvijā lielākā medību centra “Purnavu muiža” īpašnieks

Informāciju sagatavoja:
Līva Dumpe
Tālrunis: +371 22838517, e-pasts:
liva@repute.lv

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.