Radoši aizvadīta gada nogale Dienas centrā

07.01.2013.

Radošā gaisotnē aizvadīta gada nogale Dienas centrā, kurš savu darbību uzsāka Eiropas Sociālā fonda finansētā Projekta Nr. Nr.1DP/1.4.1.2.4./11/APIA/NVA/077 „Dienas centra pakalpojumu pilnveidošana Preiļu novadā” ietvaros aizvadītā gada maijā.

Jāatzīst, aizvadītais periods bijis gana spraigs, taču apgūts ticis daudz, kā arī speciālisti ieguldījuši lielu darbu, lai realizētu klientu sociālo aktivizēšanos. Gada nogales svētki rosinājuši speciālistus pievērst klientus sadzīves tradīciju kopšanai kā vienai no sociālās rehabilitācijas sastāvdaļām.

Lai arī Visu Svēto nakts tradīcija ir tikusi aizgūta no ārzemēm, arī mūsu kultūrā tā pamazām iesakņojas, un galvenais svētku atribūts – ķirbis, teju vai kļūst par katras mājas gariņu. Tā dienas centrā jaunieši, kas ikdienu pavada, sadarbībā ar speciālistiem pilnveidojot funkcionālās prasmes, aktīvi nodevās ķirbja grebšanas procesam. Gala rezultātā tapa gan glīts, pat smaidīgs interjera priekšmets ķirbja izskatā, gan garda biezzupa. Jāatzīst, ka ēdiena gatavošana jauniešiem pamazām kļūst iemīļota un galvenais – vajadzīga nodarbe. Ik nedēļu dienas centra telpas piepilda vafeļu smarža, jo to cepšanas process ir gana vienkāršs un rezultāts – gards. Pirms Ziemassvētkiem tapa dažnedažādas piparkūkas, kas, ar glazūru dekorētas, sagula mežģīnēm dekorētās burciņās kā svētku sveiciens vecākiem. Liels atbalsts ir projekta ietvaros piesaistītie speciālisti, kuri palīdz apgūt dažādu virtuves iekārtu funkcionālas lietošanas gudrības.

Liels prieks un patiesa interese dienas centra apmeklētājiem bija par Adventes vainagu gatavošanu – tapa gan viens kopīgi veidots vainags no kastaņiem un zīlēm, gan daudzi mazāki no čiekuriem, sūnām, ķērpjiem, zariņiem un lapām, spožumam, protams, košas pērlītes.

Tuvojoties gada gaišākajiem svētkiem, dienas centra telpas tika rotātas ar nedaudz citādiem rotājumiem – tradicionālie eglīšu bumbuļi tika aplīmēti ar pogām un pērlītēm, iegūstot jaunu tērpu, kā arī tapa interesantas sniegpārsliņas. Apmeklētāju fantāzija varēja izpausties arī kopīgi veidotajā Ziemassvētku gleznā.

Nemainīgi liela interese ir par aušanas nodarbībām – izveidojies čaklu sievu pulciņš, kas nelaiž garām nevienu nodarbību. Lai maksimāli apmierinātu pieprasījumu pēc aušanas nodarbībām, ir sarūpēts otrs aušanas komplekts, lai ar lielajām stellēm varētu strādāt uzreiz divi cilvēki. Pārējās dāmas pilnveido prasmes, strādājot ar mazajām stellītēm. Šo dažu mēnešu laikā sievas ir apguvušas tradicionālo grīdceliņu aušanas prasmi, izmantojot kokvilnas lupatiņas. Lai arī kompozīcijas un krāsu savienojamības jautājumi nav nodarbību galvenie uzdevumi, praktiski visi grīdceliņi var lepoties ar saskanīgu krāsu gammu. Nupat tiek plānots apgūt jau sarežģītāku veidu, tā saucamo, „persieti”, kura izgatavošanā tiek izmantots savu dzīvi nokalpojis gultas pārklājs. Kas no tā visa taps gala rezultātā, būs redzams jau tuvākajā laikā.

Stabils apmeklētāju pulciņš ir izveidojies arī kokapstrādes darbnīcā – nu jau paši mācekļi pamazām nāk klajā ar dažādām idejām, ko noderīgu varētu izgatavot. Pavisam nejauši izveidojusies abu darbnīcu apmeklētāju sadarbība – kokapstrādes darbnīcā ir tapušas dažādas steļļu sastāvdaļas, jo pagājušajā gadsimtā tapušās stelles ir skāris laika zobs. Tā, viens otram palīdzot, apmeklētāji turpina jaunu prasmju apguvi. Kā speciālisti novērojuši, vadot katra klienta sociālo gadījumu, vairākas personas jau apsvērušas ideju par priekšmetu izgatavošanu ar mērķi tās nākotnē pārdot – šādu preču klāstā varētu būt Adventes vainagi, austie grīdceliņi un, kā minējis kāds kokapstrādes darbnīcas apmeklētājs, glītas un siltas būdas suņiem, jo, pēc viņa vērojumiem, reti kurš mīlulis var lepoties ar savu māju un justies tajā ērti arī gada aukstajos mēnešos.

Daļu dienas centrā tapušo darbu aizvadītā gada nogalē bija iespēja skatīt Ārdavas bibliotēkā un Pelēču kultūras namā, kur apmeklētāji neskopojās ar labiem vārdiem un atzina, ka paši guvuši iedvesmu līdzīgu darbu izveidei. Vēl kuplākā skaitā tapušie darbi drīzumā tiks izstādīti arī Preiļos.

Lai mazinātu projekta īstenošanas personāla – sociālā darba speciālistu izdegšanas sindroma iespējamību, kas rodas darbā ar sociālās atstumtības riskam pakļautām personām, sākot ar oktobri uzsākta supervīziju sniegšana, kuru mērķis ir uzlabot speciālistu profesionalitāti un uzturēt augstā līmenī to profesionālo kvalifikāciju, attīstīt prasmes un izpratni risināt sarežģītus gadījumus un savstarpējā atbalsta problēmas kompetenta speciālista vadībā. Supervīziju sniedz Aija Lukstraupe, kura Viļņas Universitātē ieguvusi individuālā psihodinamiskā psihoterapeita kvalifikāciju.

Tāpat tiek turpināts terapeitiskā atbalsta grupu darbs, kurās pirmās nodarbības notika aizvadītā gada septembrī.

Piedāvāto iespēju patiesi ir daudz, tāpēc ikviens laipni aicināts apmeklēt dienas centru.

Projekta aktivitāšu īstenošanas ilgums ir 15 mēneši. Projekta īstenošanas laiks ir no 2012. gada 1. aprīļa līdz 2013. gada 30. jūnijam.

Projekta kopējās izmaksas sastāda 71 693,38 LVL, kas ir 100 % Eiropas Sociālā fonda finansējums.

Informāciju sagatavoja
Projekta vadītāja,
Preiļu novada Sociālā dienesta
vadītājas vietniece
Anita Gāga

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.