Izstāde `Pieskāriens linam` skatāma līdz 1. jūlijam

04.01.2013.

Ir vērts pētīt un iepazīt lietas, kas tika pārbaudītas gadsimtiem un gadu tūkstošiem. Jau senatnē  lina audumu cienīja gan karaļnamos, gan dievnamos, gan zemnieku mājokļos.


Vispārzināms fakts, ka lina pārsteidzošās  īpašības nodrošina visplašāko tā pielietojumu tekstilrūpniecībā, taču linu produkciju izmanto arī celtniecībā, mēbeļu ražošanā, autorūpniecībā, pārtikas rūpniecībā, ķīmiskajā rūpniecībā, lauksaimniecībā.


Lins ir interesants arī ar to, ka, neskatoties uz tik senu vēsturi, joprojām tiek plaši izmantots mūsdienās. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja izstādi „Pieskāriens linam” veido muzeja krājuma kolekciju priekšmeti, kas ataino garo un darbietilpīgo lina pārvērtību procesu no stiebriņiem zilziedošā linu druvā līdz izrakstītam baltam linu kreklam pūrā. Senie linapstrādes darbarīki – paisīklas, stajaks ar kulstīklām, susekļi u.c. palīdzēs izprast to, kā tad zemnieks linam klanījās desmitām reižu, līdz tas „atmirdzēja sudrabā”. Izstādes apmeklētāji tiks rosināti domāt un vērtēt, kāpēc linu sauca par „ziemeļu zīdu” un vērtības ziņā pielīdzināja zeltam. Dokumenti un fotoattēli no muzeja krājuma kolekcijām  atsauks atmiņā spilgtākos posmus linapstrādes vēsturē Preiļos no 20.gs. sākuma līdz 20.gs.beigām.


Iepazīstoties ar linu apstrādes procesu, varēs uzzināt arī to, kas grūtā darba rezultātā tika iegūts un kā izskatās  – linšķiedra, linsēklas, lineļļa, pakulas, spaļi.


Piedāvājam  darbošanos izglītojošajā programmā  „Pogaļa”, kuras laikā apmeklētāji varēs saskatīt, sajust, sataustīt un pat izgaršot lina pārvērtību dažādos produktus, kā arī iemācīties izgatavot linu rotas, ievingrināt roku linu auklas vīšanā ar kāšiem. 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.